Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kırgızistan'da dolar açıklaması: Yavaş yavaş son vermek gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada, 'Uluslararası ticaretin dolara bağımlılığı daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Aramızda yerli milli parayı kullanmak suretiyle dolar egemenliğine yavaş yavaş son vermek gerekiyor.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kırgızistan'da dolar açıklaması: Yavaş yavaş son vermek gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan'da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Kırgızistan ile ticaretimiz bugün 500 milyon doları bile bulmuyor, inşallah en kısa sürede bunu1 milyar dolara çıkaracağız."

"Her iki ülke iş adamlarının bu toplantı vesilesiyle yeni ortaklıkların kapılarını aramalarını temenni ediyorum."

"Kırgızistan dost ve kardeş bir ülkedir. Yatırımlarınızda gelin bu ülkeye destek verin. Buraya yapılan yatırımlar Kazakistan ve Rusya pazarlarına da hitap edecek."

'YAVAŞ YAVAŞ SON VERMEK GEREKİYOR'

"Dünya ekonomi sistemi yeni bir sınamayla karşı karşıya bulunuyor. Uluslararası ticaretin dolara bağımlılığı daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Aramızda yerli milli parayı kullanmak suretiyle dolar egemenliğine yavaş yavaş son vermek gerekiyor."

"Son haftalarda ülkemizin maruz kaldığı saldırılar bunun en çarpıcı örneğidir. Bu manipülasyonla Türkiye'nin sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutları oluşturulmaya çalışılıyor. Döviz kuru saldırısı üzerinden hedef Türkiye'yi ekonomik olarak teslim almaktır. Kur baskısı sadece bizim sorunumuz değil"

"Turizmde Türkiye bu yıl 40 milyon turiste ulaştı. Nereden nereye. Bu her yıl daha da artacak. Aynı şekilde savunma sanayinde Türkiye, biz göreve geldiğimizde kendine yeterlilik yüzde 20 iken şu an yüzde 65."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 87 yorum
Sayın Cumhurbaşkanım sorun Dolar yada Euro sorunu değil, kazancımızdan fazla harcama sorunudur. Tamam dolar spekülatif yükseliyor. Öteki paralar neden yükseliyor o zaman ?
Dün gece devletin bankasında dolar 3.88 e düşmüş hala reise laf söylüyorsunuz ayıp beee
pariteden olabilirmi
@iyetimoglu senin dediğin malları kandırma, ali cengiz oyunları.
kötü gurcustanın parası bile bizden kıymetli.2.850tl.bizimkiler arsızlıktan utanmazlıktan yuzleri kızarmıyor.edraflarında paralı insanlar oldugundan.fakir den namuslu insanlardan haberleri olmayanlar bizi yönetiyor.
ben cevremde fakir goremedim
@suleymangencer demek oluyor ki ,sen zenginlerle oturup kalkıyorsun
@suleymangencer ,her boka maydanoz olmak mecburiyetinde misin ?
@suleymangencer demek siz de onlardansınız...
@kartal4700 üslübun traş düzelt
evet sayın cumhurbaşkanım nereden nereyeeee!!!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler