HABER

Cumhurbaşkanı Gül 2 kanunu onayladı

Ankara - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5711 sayılı "Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" ile 5713 sayılı "Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.
5711 sayılı "Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" "toplu yapı" uygulamasının ortaya çıkardığı çok yönlü sorunların çözümlenmesi, yeni yapıların çağın gereklerine uygun ve depreme karşı güçlendirilmiş şekilde inşa edilmesini öngörüyor.

5713 sayılı "Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"a göre, 4 yıl veya daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından veya bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayan yükümlülerin askere sevkleri ise 1 yıla kadar ertelenecek.

Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca 1 yılı geçmemek üzere sevk erteleme hakkı tanınacak.

Geri Dön