HABER

Cumhurbaşkanına hakaret serbest

Fransa'da 1881'den beri yürürlükte olan ve cumhurbaşkanına hakareti suç sayan yasa, ifade özgürlüğüne aykırı bulunarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanına hakaret serbest

Cumhurbaşkanına hakaret 30 Euro para cezası ve sicile suç olarak işliyordu.

Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande'a hakaret ve kaba sözler söylemek artık serbest. 1881'den beri yürürlükte olan bir yasa, Fransa Cumhurbaşkanı'na hakaret etmeyi yasaklıyordu. Hakaret ve kaba söz söyleyenler 30 Euro para cezası alıyor ve sabıka kayıtları oluyordu.

Fransa'da 132 yıldır yürürlükte olan yasanın değişmesine ise, 2008 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yapılan bir hakaret neden oldu.

2008 yılında Fransa'nın batısındaki Laval kentini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye solcu aktivist Herve Eon, hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Sarkozy'nin konvoyu geçtiği sırada Herve Eon, "Defol git ahbap" yazılı bir afiş kaldırdı. Bu söz nedeniyle cezalandırılan Fransız aktivist Herve Eon, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

AİHM UYARDI, DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, geçtiğimiz Mart ayında verdiği kararla, Fransa'nın eylemciye verilen cezayla ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetmişti.

Fransız parlamentosu dün yaptığı değişiklikle cumhurbaşkanına hakaret ve kaba söz söylemenin önünü açtı. Değişiklikle cumhurbaşkanına hakaret iddiası, bakanlar ve milletvekileri için olduğu gibi mahkemede kanıtlanması gerekiyor.

ARTIK CEZAYI MAHKEME VERECEK

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a hakaret eden birisi mahkeme tarafından suçlu bulunursa 45 Euro para cezasına çarptırılacak.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
bizde bırak hakaret etmeyi hakareti aklından bile geçirmek suç
Yolda görsen ters baktın diye alırlar.
Sende ters ters bakma kardeşim.Bu kadar art niyet nedir devlet büyüklerine karşı?
kesin alırlar.erdemerdem97 sende bakma demiş ama herkesi sevmek zorundada değiliz dimi.
sevmek zorunda değilsin ama saygı göstermek zorundasın
ANKARAYI BİLENLER ANLAR DEDİĞİMİ, ANKARAYI BİLMEYENLERE YAZIYORUM BAŞBAKANLIK KIZILAY SEMTİNDE, ULUS İLE ARASI 19 KM. DE. ADAMI ULUS' TA BİR İŞ HANINDA ÜZERİNDE BIÇAKLA YAKALADILAR, " VAAAAAAAAAA DEMEK Kİ BAŞBAKANA SÜİKAST DÜZENLEYECEKTİN " DİYE GÖZALTINA ALDILAR. NORVAÇ BAŞBAKANI İŞE BİSİKLETLE GELİP GİDİYOR BİZİZM Kİ KENDİ ÜLKESİNDEKİ ODTÜ'YE 3500 POLSLE GELİYOR. BAŞBAKALIĞIN ÖNÜ SİYAH TAKIM ELBİSELİ GÖZLÜKLÜ ADAMLARDAN GEÇİLMİYOR. AMMA, AZRAİL ELBETTE BUNLARIN HİÇ BİRİNİ CİDDİYE ALMAZ, DEĞİL SAYINLIĞI MAKAMINDAN OLAN BAŞBAKAMAYAN
Geri Dön