HABER

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan eski CIA görevlisi hakkında FETÖ'den yakalama kararı

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan eski CIA görevlisi hakkında FETÖ'den yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CIA’in eski başkan yardımcısı Graham Fuller hakkında yakalama kararı çıkardı. Aynı soruşturma kapsamında, ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz ile Osman Kavala tutuklanmış, Henri Barkey, CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir ve Osman Zeki Canıtez hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

15 Temmuz darbe girişi sırasında Türkiye’de olduğu tespit edilen ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’nin eski başkan yardımcısı Graham E. Fuller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğince yakalama kararı çıkarıldı.

Habertürk'ten Veli Sarıboğa'nın aktardığı son dakika haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimin yurtdışı bağlantılarına ilişkin yürütülen “üst akıl” soruşturması kapsamında, CIA’nin eski başkan yardımcısı Graham E. Fuller hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

ABD'Lİ TANINMIŞ İSİMLERE FETÖ SORUŞTURMASI YAPILMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye yardım ettikleri iddiasıyla aralarında ABD'li savcı Preet Bharara, CIA'in eski Başkan Yardımcısı Graham Fuller, Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Henri Barkey ve Michael Rubin gibi isimlerin de bulunduğu 17 kişi hakkında 17 Nisan'da inceleme başlatmıştı.

Savcılığın, şüphelilerden bir kısmının 15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı gün Büyükada'da, bir kısmının da 17 Temmuz'da Karaköy'de yapılan bir toplantıya katıldıklarını tespit ettiği öğrenilmişti.

“TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ”

Yakalama kararında, “Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol alan diğer kişilerle Graham E. Fuller’in irtibatlı olduğu” belirtildi.

Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey’in 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada'da yapılan toplantıda darbeyi organize edip koordine ettiği ileri sürülmüştü. Graham E. Fuller’in de aynı toplantıda olduğu iddia edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğince Fuller hakkında çıkarılan yakalama kararıyla, Fuller’in 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Türkiye’de olduğu ve ardından ülkeyi terk ettiği iddiası resmi kayıtlara geçmiş oldu.


Geri Dön