HABER

"Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi Açıldı

"Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi Açıldı

Kurtuluş Savaşı sürecini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolu ilk kez gün ışığına çıkan belgelerle anlatan "Cumhuriyet'e Doğru" 1919-1923 Özgürlük ve Bağımsızlık Yolu Sergisi açıldı.

İş Bankası, Atatürk'ün doğumunun 125. yılını Cumhuriyetimizin kuruluş öyküsünü yeniden anlatarak kutluyor. Cumhuriyetimizin kuruluş sürecini, daha önce hiç sergilenmemiş eserlerle anlatan "Cumhuriyet'e Doğru" 1919-1923 Özgürlük ve Bağımsızlık Yolu sergisi, İş Bankası Yenicami Şubesi eski binasında, 31 Ekim Salı günü açıldı. Sergi, 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti'nin işgal edilmesinden Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar olan dönemi, yenilikçi bir kurgu ile anlatıyor.

800 m2'lik sergi alanının bir bölümünde dijital, teknolojik ve duyu algısına yönelen hareketli bir sistem kullanılırken diğer bölümde ise geleneksel müze yapısına daha yakın bir sergileme üslubu kullanılıyor. Erzurum ve Sivas Kongreleri; Anadolu direnişi ve Büyük Millet Meclisi'nin açılması; Sevr Antlaşması ve Lozan Antlaşması ile Cumhuriyetin kuruluşunu ifade eden dört bölümden oluşan sergi; film, projeksiyon, ses ve görüntü ögelerinin çoklu kullanımıyla dönemin atmosferini sergiyi izleyenlere yoğun biçimde yeniden yaşatıyor.

"Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi'nin açılış kokteylinde konuşan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince serginin, Atatürk'ün doğumunun 125. yılına bir armağan niteliğinde olduğunu söyledi. Özince şöyle dedi: "Bu sergi ile Cumhuriyetimizin hangi şartlar altında ne şekilde kurulmuş olduğunu bir kez daha hatırlıyor ve yüce Atatürk'ü doğumunun 125. yılında saygıyla anıyoruz. O'nun eşsiz önderliğinde birleşmiş ulusumuzun yarattığı bu kahramanlık destanı, hiç şüphesiz daha nice kuşaklar boyu hayranlıkla hatırlanacaktır. "Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi ile daha önce sergilenme imkânı bulamamış pek çok malzemeyi gün ışığına çıkardık. Bu sergi aynı zamanda Bankamız müzesinin kuruluşuna giden sürecin yeni bir halkasını oluşturuyor. Her kesimden, her yaştan vatandaşlarımızı, özellikle de değerli öğrencilerimizi, Kurtuluş Savaşımızı nasıl kazandığımızı, Cumhuriyetimizi nasıl kurduğumuzu görmek üzere "Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi'ne davet ediyorum."

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer de açılış törenine gönderdiği mesajla bu anlamlı girişiminden dolayı İş Bankası'nı kutladı. Sezer mesajında sergiden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, "Cumhuriyet tarihinde yaşananları, katlanılan güçlükleri bilmesi ve bunları yeni kuşaklara öğretmesi her Türk yurttaşının ülkesine karşı borcudur. Serginizin bu kapsamda önemli bir işlevi yerine getireceğini düşünüyoruz. Tarihini, öz değerlerini öğrenen, geçmişiyle, kahramanlarıyla gurur duyan, yüce önderimize ilke ve devrimlerine yürekten bağlı, bilinçli yurttaşlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve yaşatılması konusunda her zaman sorumlulukla hareket edeceklerdir." dedi.

Prof. Dr. Zafer Toprak'ın içerik, kurgu ve metinlerini hazırladığı "Cumhuriyet'e Doğru" Sergisi'nin kurgu ve tasarımı Burçak Madran tarafından yapıldı. Serginin video projeksiyon tasarımı Çağdaş Arpaç, ses tasarımı Cihan Sezer, bilgisayar oyun tasarımı Ercan Zırh, sergi ve kitabın grafik tasarımı ise Esen Karol tarafından gerçekleştirildi. Sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi, İnönü Vakfı, Türkiye İş Bankası, Cengiz Kahraman, Prof. Dr. Haluk Oral, Necmettin Özçelik, Nedret İşli ve Uğur Yeğin koleksiyonlarından derlenen eserlerden oluşuyor.

Sergide gelecek kuşakların Cumhuriyetimizin kuruluş öyküsünü öğrenebilmeleri amacıyla hazırlanan bölümde çocuklar, özel olarak tasarlanmış bilgisayar oyunu ve kendileri için hazırlanmış yap-bozlar aracılığıyla tarihimizin önemli bir kesitini tanıma olanağı buluyor. Sergi nedeniyle Prof. Dr. Zafer Toprak'ın hazırladığı "Cumhuriyet'e Doğru" 1919-1923 Özgürlük ve Bağımsızlık Yolu adlı bir de kitap yayımlandı.

Türkiye İş Bankası'nın Eminönü'ndeki Yenicami Şubesi eski binasında açılan "Cumhuriyet'e Doğru" 1919-1923 Özgürlük ve Bağımsızlık Yolu Sergisi, 30 Aralık 2006 tarihine kadar pazar günleri hariç her gün, 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek.

www.isbank.com.tr / 444 02 02

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön