HABER

Cumhuriyet'i kar banyosu yaparak kutladılar

KAYSERİ (İHA) - Kayseri'de, yaşları 45 ile 69 arasında değişen 29 Erciyes Kar Kaplanı, Erciyes Dağı'na Cumhuriyet tırmanışını sisten dolayı gerçekleştiremedi ama Erciyes'te ilk kar banyosunu yaptı.

Adlarını tüm Türkiye'ye kış aylarında kar ve soğuk-buzlu suda yaptıkları banyoyla duyuran çeşitli mesleklere mensup ve yaşları 45 ile 69 arasında değişen Erciyes Kar Kaplanları, bu yılın ilk kar banyosunu yine Erciyes'te gerçekleştirdi. Cumhuriyet tırmanışını yoğun sis nedeniyle gerçekleştiremeyen kaplanlar, "Birer Cumhuriyet çocuğu olarak ilke ve hedeflerimiz belli. Cumhuriyet, Atatürk ilke ve devrimlerinden taviz vermemiz mümkün değil" dedi.

Sabahın erken saatlerinde yine şehir merkezinde buluşan Erciyes Kar Kaplanları, daha sonra Erciyes'in 2 bin 200 rakımlı Tekir Yaylası'na geldi. Burada tırmanışa başlayan Erciyes Kar Kaplanları, yoğun sis nedeniyle tırmanışı 'risk almamak' için Şeytan Deresi'ne kadar gerçekleştirebildi. Gençlik ve 10. Yıl Marşı ile şarkılar, türküler söyleyen kaplanlar, daha sonra bu yılın ilk kar banyosunu eksi 8 derece hava sıcaklığında gerçekleştirdi. İkinci istasyona yakın bir bölgede güreş tutan, koşan, çocuklar gibi oynayan kaplanlar, kar topu oynadı, kar ve kışın tadını çıkarttı.

'Üşüdükçe soyunacak, soyundukça ısınacaksın' sloganıyla bir süre kar banyosu yapan Erciyes Kar Kaplanları Derneği Başkanı Rifat Postacı, "Bizim derneğin logosunda Atatürk, Türk bayrağı, Erciyes ve kaplan var. Bunlar bizim ilke ve hedeflerimizi gösteriyor. Zafer tırmanışından sonra Cumhuriyet tırmanışı da yapmak istedik. Ama yoğun sis izin vermedi. Ama Cumhuriyet çocuğu olarak herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum" dedi.

Erciyes Kar Kaplanları Derneği Kaptanı İbrahim Durusoy ise, "Cumhuriyet tırmanışına 31 kişiyle başladık, yoğun sisten 29 kişiyle gerçekleştiremedik. Tırmanış için kendimizi hazırlamıştık, üzüldük" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön