Cumhuriyetin tanığı matbaa! 119 yıldır ayakta

Trabzon'da 1901 yılında kurulan cumhuriyetin tanığı matbaa, günümüzde de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Nesilden nesle işletilerek günümüze kadar ulaşan matbaa, Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yer alıyor. 1901 yılında gazeteci, fotoğraf sanatçısı ve arşivci Osman Nuri Eyüboğlu tarafından kurulan matbaa ilk olarak 'İkbal' ismiyle faaliyete geçti.

Günümüzde faaliyetini sürdürmeye devam eden ve ismi 'Olcay' matbaası olarak değiştirilen matbaa, şimdilerde Osman Nuri Eyüboğlu'nun torunu İsmet Eyüboğlu tarafından işletiliyor. Trabzon'da, Türk harfleriyle yayımlanan ilk gazete olan Olcay gazetesi de günümüzün değişen teknolojik şartlarına göre yaşatılıyor.

Matbaanın kurucusu olan dedesi Osman Nuri Eyüboğlu'nun, 1900'lü yılların tanınmış gazetecisi, fotoğraf sanatçısı ve arşivcisi olduğunu söyleyen İsmet Eyüboğlu, şunları söyledi:

'HEM OSMANLI DÖNEMİNDE, HEM CUMHURİYET KURULUŞUNDA FAALİYET GÖSTERDİ'

"Dedemin kullandığı makineler, Osmanlı Devleti zamanında Belçika'dan deniz yoluyla gelmiş. Burası hem Osmanlı döneminde, hem cumhuriyetin kuruluşunda faaliyet göstermiş. Matbaa, 1901 yılında 'İkbal' adıyla kurulmuş, 1930'lu yıllarda dedemin en küçük kızının ismi olan 'Olcay' olarak değiştirmiş."

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA FAALİYETİ DURDURULDU

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
İmparatorluk dönemi kurulup cumhuriyet döneminde devam etmiş demeniz daha doğru olur.Kendinden önceki devletini inkar eden başka bir topluluk dünyada yoktur heralde.
Şu osmanlı takıntısından kurtulun. Osmanlı diye yırtındığınız topluluk Türk değildir. O tantanasını yaptığınız fatih bile tam türk değildir Nenesi ve annesi rum bisans kızlarıdır. Osmanlı dediğiniz topluluk Türk, Rum Boşnak,Arnavut, Roman, Arap ... topluluklarından oluşmuştur. Bu ne ise de, osmanlı toplumu Türkleri aşağılamış Hatta, padişahlar Yavuz dahil nerdeyse tamamı tepelemekle meşgul olmuştur. Dolayısıyla bırakın şu osmanlı hayranlığını, arabalara osmanlı Tugrası yapıştırmayı. TÜRK olun övünün grur duyun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler