HABER

Çürük dişler genel sağlığı etkiliyor

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, ağız ve diş sağlığına özel önem verilmesi gerektiğini ve çürük dişlerin insan motivasyonunu bozduğunu belirterek, "Bu yüzden, ekonomimiz bile etkileniyor. Zira, motivasyonu bozuk, gülemeyen, rahat konuşamayan insanlar topluluğu işlerinde başarılı olamaz ve bu meyanda ekonomimiz dolaylı olarak etkilenir" dedi.

Prof. Dr. Hülya Köprülü, Türkiye'de, bu konuda güzel bir sağlık politikasına ihtiyaç duyulduğunu, kişilere diş sağlığının yanısıra ağız bakımının öğretilmesi gerektiğini, gülememe probleminin altında yatan gerçek nedenin dişlerin bakımsızlığından kaynaklandığını söyledi. Prof. Dr. Köprülü, "Ülkemizdeki 75 yaş üzerindeki insanlarımızın yüzde 55'i dişsizdir. Çocuklarımızın yüzde 80'inde diş çürüğü, halkımızın yüzde 90'ında ise diş eti hastalığı vardır. Toplumumuzda ağız kokusunun yaygın olması üzücüdür. Bu oranlar, çok korkutucudur. Diş fırçalama, kök dişlere ağırlık verilerek etkin bir şekilde yapılmalıdır" diye konuştu.

Ağız kokusunun çözümünün basit olduğuna değinerek, "Koku, dilin fırçalanmasıyla azaltılır. Bu genellikle bilinmez" açıklamasını yapan OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, diş hekimlerinin kusurlarına da dikkat çekti. Köprülü, şunları söyledi:
"Diş hekimleri hastalara sadece tedavi hizmeti veriyor. Ağız-diş sağlığı eğitimi vermiyor. Vermemelerinin nedeni de diş hekimliği eğitiminden kaynaklanıyor. Çünkü, hekimler protez ağırlıklı eğitim alıyor."

OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki tek fakülte olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Hülya Köprülü, Samsun ve bölge halkının bu noktada çok şanslı olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımızla birlikte hamile annelere, öğrencilere, ebeveynlere ve ilköğretim okullarındaki görevlilere, konumuzla ilgili koruyucu uygulamalara başladık. Bu çalışmalarımız yaygınlaştırılacak ve devam edecektir. Olumlu tepkiler bizleri sevindiriyor" şeklinde konuştu.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön