Çuvalcı generalden şok açıklama!

"Çuval olayı" olarak anılan Türk Özel Kuvvetlerine yönelik Süleymaniye baskısını sırasında Kuzey Irak'taki ABD birliklerinin komutanı olan Korgeneral Raymond Odierno, iki hafta önce Washington'a dönerek Pentagon karargahında görev yapmaya başladı.

"PKK İLE GÖRÜŞMEYE BAŞLAYALIM"

Korgeneral Odierno Pentagon'da verdiği brifingde "şok edici" ifadeler kullandı. Pentagon tarafından yayımlanan brifing metnine göre Korgeneral "Şuna da inanıyorum ki, Kuzey Irak'ta uzun vadeli bir çözüm, askeri çözüm değil. Açıkça onlar (PKK) üzerinde baskı oluşturulmalı ki, böylelikle bu terörist unsurlarla konuşmaya ve müzakere etmeye başlayabilelim" dedi.

ABD'nin PKK'yla görüşmeler gerçekleştirdiği yönünde haber ve fotoğraflar daha önce basına yansımıştı. Ancak Washington bu iddiaları reddetmiş, "PKK terörist örgüttür. ABD, PKK ile görüşmemiştir, görüşmeyecektir" açıklaması yapmıştı.

DİL SÜRÇMESİ OLABİLİR Mİ?

Odierno'nun sözlerinin "dil sürçmesi" mi olduğu anlaşılamadı. Korgeneral Odierno'nun bu sözleri, ABD tarafından terörist örgüt olarak görülen PKK ile ABD'nin görüşmediği ve görüşmeyeceği şeklindeki Washington'ın resmi politikasıyla çelişiyor.

Odierno, bu konudaki sözlerinin sonunda, "Kuzey Iraklı Kürtlerin işbirliğinin önem taşıdığını" belirtti.

Irak'taki Çok Uluslu Kolordu'nun komutanlığı görevini 2 hafta önce Korgeneral Lloyd Austin'e devreden Korgeneral Odierno'nun, Orgeneralliğe terfi etmesi ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'na getirilmesi öngörülüyor.

KÜRTLERE YAKIN BİR İSİM

2003 yılının Mart ayından itibaren Irak'ta görev yapan Odierno, 4 Temmuz 2003'te yaşanan Süleymaniye baskını sırasında da Irak'taki ABD ordusunun komutanı olarak görev yapıyordu.

Pentagon'un önemli isimlerinden biri sayılan ve Kürtlere yakınlığıyla da tanınan Odierno, 2003'te Kerkük'teki yerel seçimlerde Kürtlerin hile yaptığını da reddetmişti.

General peşmergelerin silah taşımasına izin verilme gerekçesini ise "Kürt milisler Saddam Hüseyin'i deviren koalisyon güçlerinin bir parçası" olarak açıklamıştı.

Kaynak: Vatan