HABER

D vitamini eksikliğini güneşle giderin

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, D vitamini yetersizliğini önlemek için özellikle hamile ve çocukların güneş ışığından yeteri kadar yararlanması gerektiğini belirtti.

D vitamini eksikliğini güneşle giderin

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, D vitimini eksik hamile kadın ve çocukları uyardı.

D VİTAMİNİ NASIL ALINIR?

İlikhan yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın "D vitamini yetersizliğinin korunması ve kemik hastalıklarının önlenmesi projesi"nin 23 Mayıs tarihinden itibaren başlayacağını belirterek, "Projenin amacı, geleceğimiz olan çocukları, D vitamini eksikliğine bağlı kemik hastalıklarından korumak. D vitamini yetersizliği, en sık 0-24 aylık bebekler, ergenlik çağındaki gençler, doğurganlık çağındaki kadınlar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılarda görülür. Çocuklarda D vitamini eksikliği, bacaklarda çarpıklık, göğüs kemiklerinde şekil bozukluğu, vücutta lekeler gibi kemik hastalıklarına yol açar. Yetişkinlerde ise, kemik erimesi, kemik hastalıkları, bağışıklık sisteminin bozulması, depresyon gibi birçok hastalıkta rol oynar. Besinlerle alınan öncü D vitamininin vücutta aktif hale gelebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır" dedi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Yetersiz beslenme ile birlikte güneş ışığının da yeteri kadar alınmamasının D vitamini yetersizliğine yol açan başlıca faktörlerden olduğunu belirten İlikhan, "Özellikle hamilelikte ve bebeğin büyüme döneminde, D vitaminine daha fazla ihtiyaç vardır. İlk 6 ay sadece anne sütü, bebeğin bütün ihtiyacını karşılar. 6 aydan sonra ek besinlere geçilmeli ve en az 2 yıl anne sütüne devam edilmelidir. Bebeklere ek besinlerle birlikte kalsiyumdan zengin yoğurt, peynir gibi süt ürünleri de verilmelidir. Ergenlik döneminde günde 3 bardak süt içilmeli, asitli içeceklerden kesinlikle kaçınmalıdır. D vitamini damlaları, bütün sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı merkezlerinden ücretsiz olarak 0-12 aylık bebeklere verilecektir" diye konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler