HABER

Dağ 64 kişiyi yuttu

Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletinde Çarşamba gününden bu yana devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında, 64 kişi can verdi.

Dağ 64 kişiyi yuttu

Noel ve yılbaşı tatilini geçirmek üzere eyaletteki çeşitli turistik beldeleri tercih eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra, gecekondularda yaşayan yoksul insanlar da felakette yaşamını yitirdi.
[**
İŞTE OLAY BÖLGESİNDEN DEHŞET GÖRÜNTÜLERİ

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/brezilya-da-dag-kaydi-60-kisi-oldu-brezilya-da-dag-kaydi/5026/124056/sayfa/1/)

Çamur seli, önceki gece Rio’nun 150 kilometre güneyindeki Ilha Grande adasındaki küçük ancak son derece lüks Sankay Inn otelini ve çevresindeki bazı evleri yuttu. 40 müşterinin bulunduğu otel, yerlebir olurken, enkazdan şimdiye dek 26 ceset çıkarıldı. Enkaz altında hâlâ insanların bulunduğunu belirten yetkililer, kurtarma çalışmalarına 100 kişilik bir ekibin katıldığını, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini söylediler. Felaket yüzünden adada en az 64 kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Yetkililer, Agra dos Reis’de meydana gelen toprak kaymalarında ölenlerin sayısının ise 27’ye çıktığını, birkaç evin toprak altında kaldığı yeni felakette ise 7 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını duyurdular.

Toprak altında kalanları arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken, toprak kayması yüzünden ağaçların devrildi ve elektrik hatları da hasar gördü. Çok sayıda insan evsiz kalırken, felaket bölgelerinden tahliye çalışmaları da eldeki imkanlar elverdiğince sürdürülüyor. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye askeri birliklerin sevk edilmesi için talimat verdiğini açıkladı.

Geri Dön