HABER

DAGC, Fransa'yı kınadı

ERZURUM (İHA) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu, yayınladığı bildiri ile Fransa Parlamentosu'nda sözde Ermeni soykırımını inkar yasa tasarısının kabul edilmesini kınadı.

DAGC tarafından yayınlanan bildiride, "Fransa, tarihi, tarihçiler yerine kendisi yargılama biçimini seçmiştir. Bu, kabul edilir bir zihniyet değildir" denildi. Parlamentoların tarihi değerlendirip hüküm verme ya da tarihçilik yapma gibi bir görevleri olmadığının vurgulandığı bildiride, "Eğer siyasetçilerin değerlendirmesi esas olacaksa, aynı siyasetçilerin Kuzey Afrika ve Cezayir'de yaşanan olayları da değerlendirmesi ve hüküm vermesi gerekmektedir. Cezayir'de ortaya çıkarılan toplu mezarlar, Kurtuluş Savaşı yıllarında Adana'da, Kahramanmaraş'ta yaşanan veya Erzurum Alaca, Yeşilyayla, Tımar, Iğdır Oba, Hakahmet, Van Zeve, Kars Subatan köylerinde Ermeni çeteleri tarafından öldürülüp toplu mezarlara konan, Ermeni terör örgütlerince katledilen Türk diplomat ve masum insanların sorumlularını da aynı siyasetçiler, aynı hassasiyetle değerlendirip sonuca vararak özür dilemeleri, ya da kendilerini mahkum etmeleri gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı. Açıklama şu ifadelerle devam etti:

"Tarih boyunca Fransa hükümetleriyle sürekli iyi ilişkiler içerisinde olan Türk Milleti, bu ilişkilerin devamından yanadır. Fransız siyasetçiler, 'Cezayir için tarih karar versin' derken, sözde Ermeni soykırım yasa tasarısı görüşülürken aynı hassasiyet içerisinde olmalıydı. Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti olarak, Fransız Parlamentosu'nda kabul edilen tasarıyı şiddetle kınıyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön