HABER

Dağlıca davasında yayın yasağı kaldırıldı

Van Askeri Mahkemesinde 8 askerin yargılandığı davanın duruşmasında, yayın yasağının kaldırılması kararlaştırıldı.

VAN (A.A) - Terör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra Van Askeri Mahkemesince haklarında dava açılan Uzman Çavuş Halis Çağan ile erler Ramazan Yüce, Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'un yargılanmasına devam edildi.

Askeri savcı, davada eksik başka husus bulunmadığından esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sundu.

Savcı, iki sayfadan oluşan mütalaasında, sanık er Ramazan Yüce'nin, ''büyük zarar doğuran emre itaatsizlikte ısrar'' suçu ile ''askeri itaatsizliğe teşvik'' suçundan cezalandırılmasını, ''yurt dışına firar'' suçundan beraatını, ''asker kişi'' sıfatı sona erdiğinden sanık hakkında ''suçu ve suçluyu övme'', ''terör örgütünün yayın yoluyla propagandasını yapma'' ile ''basın ve yayın yolu ile halkı askerlik hizmetinden soğutma'' suçlarından askeri mahkemenin görevsizlik kararı vermesini talep etti.

Mütalaada, Uzman Çavuş Çağan'ın, ''memuriyet görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek'' suçundan cezalandırılması, ''büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar'' suçundan ise beraatı istendi.

Askeri savcı, sanıklar Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'un, ''büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar'' suçundan cezalandırılmalarını, sanıklar İrfan Demir ile İrfan Beyaz'ın ise isnat edilen suçlardan beraatını talep etti.

Askeri savcının esas hakkındaki mütalaasını okumasının ardından söz alan sanık avukatı Ali Fahir Kayacan, mütalaada, müvekkili Uzman Çavuş Halis Çağan'ın ''görevi ihmal'' suçundan cezalandırılmasının istendiğini belirterek şunları kaydetti:

''Olay, gece 24.00 sıralarında başlamasına rağmen zamanında helikopter göndermeyen makamların da durumunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra 100 kişinin koruduğu bir tepeye neden 57 kişinin gönderilmiş olduğu incelenmelidir. Üs bölgesinde, emir komuta görevini yürüten rütbeli personel ile onun dışında başka bir rütbeli personel olmak üzere sadece iki adet el telsizi bulunması ve komutanlardan birinin telsizini kaybetmesiyle emir komutada zafiyet yaşandığı, personel yetersizliği nedeniyle mevzilerde sadece iki askeri personelin bulunduğu konuları da incelenmelidir.''

Sanık avukatı Kayacan, bunun yanı sıra, yargılamanın başından bu yana konulan yayın yasağının da sanıkların ve ailelerinin onurunu korumaya yönelik bir karar olduğu hususunda tereddütlerinin bulunduğunu ifade ederek, ''Aksine bunun rahatça konuşularak bütün kamuoyu tarafından bilinmesinin daha uygun olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle yayın yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz'' dedi.

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, yayın yasağının kaldırılmasını, duruşmanın da 25 Aralıka ertelenmesini kararlaştırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön