HABER

Daha güçlü kemikler için: D vitamini

Eskişehir Sağlık Müdürü Seracettin Çom, bebekleri kemik bozukluğu olan raşitizmden korumanın en güvenilir yolunun anne sütü ve günde 3 damla D vitamini kullanmak olduğunu söyledi.

Daha güçlü kemikler için: D vitamini

Çom yaptığı basın açıklamasında, doğru ve sağlıklı beslenmenin, doğum öncesinden başlayarak hayatın her safhasında insanların fiziki, ruhi, zihni ve sosyal yeteneklerini belirlediğini hatırlatarak, "Yeterli miktarda beslenmenin yanı sıra, alınan gıdaların kalitesi de önemli. Besinin kalitesini etkileyen en önemli faktör, mineral ve vitamin içeriğidir. Vitamin ve mineral yetersizlikleri sadece bebeklikte değil, her yaşta karşımıza çıkmaktadır" dedi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Yetersiz beslenmenin, doğum ve gelişme bozukluklarına sebebiyet verdiği gibi, kronik hastalıklara yakalanma riskini artırdığını anlatan Çom, D vitamini yetersizliğinin önlenebilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın tüm yurtta proje başlattığını bildirdi. Çom, "Ülkemizde D vitamini yetersizliğinin sıklığı bölgelere göre yüzde 2-19 arasında değişmekle beraber, ortalama yüzde 6'dır. En sık 3 ay - 2 yaş arası çocuklarımızda görülmektedir. İnsan vücudunda D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarıyla deridir. Deride yapılan D vitamini, bağırsaklardan yiyeceklerle aldığımız kalsiyum ve fosforun atılmadan geri emilimini sağlayarak, sağlıklı kemik ve kas oluşmasını sağlar. D vitamini yetersizliğinde, besinlerle kalsiyum yeterli miktarda alınsa bile, kemiklerde depolanması yeterince olmayacağı için, bebek ve çocuklarda kemik zayıflığı tablosu (raşitizm) meydana gelir. Raşitizmin yanında D vitamini yetersizliği ileriki yaşlarda kanser, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kemik erimesi, depresyon, romatizmal hastalıklar ve çeşitli cilt hastalıklarına sebebiyet verir" diye konuştu.

ÇOCUKLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocukları bu hastalıklardan korumanın ebeveynlerin elinde olduğuna işaret eden Çom, şunları tavsiye etti:

"Bunun için, doğumdan itibaren bebeğinizi her gün düzenli olarak güneş ışınlarından yararlandırmalısınız. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyip, 6 aydan itibaren uygun ek gıdalara (özellikle kalsiyum içeren) başlayarak, emzirmeyi iki yaşına kadar sürdürmelisiniz. Proje kapsamında 0-1 yaş bebeğinizi sağlık kontrolünden geçirip, ücretsiz verilen D vitamini damlalarını bağlı bulunduğunuz sağlık ocaklarından alarak, düzenli olarak kullanmalısınız. Bebeğinizi raşitizmden korumanın en güvenilir yolu, anne sütü ve günde 3 damla D vitaminidir".

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler