KADIN

Daha kolay hamile kalmanın yolları

Daha kolay hamile kalmanın yolları

Hamile kalmak istiyorsanız, bu dönemlere dikkat!

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır? Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır? Op. Dr. Tülin Kocatepe,

hamile klamayı kolaylaştırmanın yollarını Mynet Kadın okuyucuları için anlatıyor.Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır?

Bir kadının yumurtlamasına en yakın günlerde ve yumurtlama gününde hamile kalma şansı fazladır. Yumurtlama gününü tespit edebilmek için takvim yöntemi uygulandığında, adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar olan gün sayısından 14 gün çıkararak ortalama olarak yumurtlama günü bulunabilir. Yumurtlama gününden önceki 3-4 günlük süreç de, gebe kalabilirlik açısından kaçırılmaması gereken günlerdir. Dolayısıyla böyle bir hastada 12-16. günler arasında daha sık ilişkide bulunulması tavsiye edilir.

28 günde bir adet gören hastada ortalama olarak yumurtlama günü 14.gündür. Böyle bir durumda 10 ve 14. günler arasında daha sık ilişkide bulunulması tavsiye edilir.

[Nasıl TV - Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır?](http://www.nasil.tv/Ayin-hangi-doneminde-hamile-kalma-sansi-fazladir)


Düzensiz adet görenlerin yumurtlama günleri nasıl hesaplanır?

Düzensiz adet gören hastalarımızın yumurtlama gününü tespit etmede takvim yöntemini kullanması çok zordur ve güvenilir olmaz. Bazal vücut ısısı ölçümü denilen bir yöntem vardır. Bu yöntemde, sabah yataktan kalkmadan önce ölçülen vücut sıcaklığının tespitidir. Hassas bir termometre kullanılarak yapılır. Çalışmalarla saptanmıştır ki, yumurtlama olduğunda vücut ısısı ortalama 1 derece kadar artar. Ayrıca vücutta görülen kasık ağrısı, vajinal akıntı kıvamının artışı da yumurtlamanın diğer belirtileridir.

Deneyimsiz bir kadının bunu belirlemesi ve takip edebilmesi oldukça zordur. Kolaylaştırmak için, kanda artan LH hormonunun değerini ölçen, idrarda bakılabilecek ve değerlendirmesi son derece kolay olan bir takım testler vardır. Bu testler eczacılardan temin edilebilir, yumurtlamanın olduğu gün cinsel ilişkiye girilmesi gebe kalma şansını mutlaka artırır.

[Nasıl TV - Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?](http://www.nasil.tv/Duzensiz-adet-gorenler-yumurtlama-gunlerini-nasil-hesaplayabilir)


Kolay hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır?

Bir çift ortalama olarak haftada 2 kez cinsel ilişkiye girerse, yumurtlamayı tutturabilme ihtimalini de artırır. Ama özellikle adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar hesaplanan takvimden 14 çıkarıldığında ortalama olarak yumurtlama günü tespit edilebilir. O günlere yaklaşıldığında, 3-4 gün öncesinden düzenli cinsel ilişkilere başlanması gebelik ihtimalini artırır. Böyle durumlarda çok sık cinsel ilişki veya aynı gün içerisinde birkaç kez cinsel ilişki önermeyiz. İdeali 2-3 günlük aralıklarla cinsel ilişkiye girmektir.

[Nasıl TV - Kolay hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır?](http://www.nasil.tv/Kolay-hamile-kalmak-icin-cinsel-iliski-sikligi-nasil-olmalidir)


Kolay hamile kalmak için doğum kontrol ilaçları ne zaman bırakılmalı?

Bir kadının doğum kontrol hapını bırakmasından sonra yaklaşık olarak üçüncü haftada yumurtlaması geri döner. Ama bu bazı kadınlarda ikinci ayı bulabilir. Dolayısıyla işi şansa bırakmamak adına, gebelik planlayan bir anne adayına doğum kontrol hapını yaklaşık 2 ay öncesinde bırakmasını ve prezervatif yöntemiyle korunmasını tavsiye ediyoruz.

[Nasıl TV - Kolay hamile kalmak için doğum kontrol ilaçları ne zaman bırakılmalıdır?](http://www.nasil.tv/Kolay-hamile-kalmak-icin-dogum-kontrol-ilaclari-ne-zaman-birakilmalidir)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön