HABER

"Daima hücum oynamamız lazım"

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Avrupa Birliği'nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerle, 'Sizin de Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını aynı anda yapmanız gerekiyor' diye bir hükmünün bulunmadığını hatırlatarak, "Burada daima hücum oynamamız lazım. Müdafaa yaptığımız zaman olmuyor. Gidip anlaşacaksınız" dedi.

Tüzmen, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan başkanlığındaki Ankara Sanayi Odası (ASO) heyetini kabul etti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Bakan Tüzmen ve ASO heyetinin iş dünyasının sorunları üzerine görüş alış verişinde bulundukları bildirildi. Tüzmen görüşmeye ilişkin, Ankara'da 3 bin küçük ve orta boy işletme bulunduğunu, bunları ihracatçı konumuna getirmek için çalışmalar yapıldığını, bu noktada Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ankara Sanayi Odası'nın ortak hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise Bakan Tüzmen'in ihracatçıların sorunlarını bildiğini hatırlatarak, kendisine ihracatçının karşılaştığı Eximbank, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından Türk İhracatçılara uygulanan vize gibi sorunları ilettiklerini vurguladı. Çağlayan, Tüzmen'in 5 sene içerisinde Türk ihracatını 50 milyar dolara çıkaracaklarını belirttiğini hatırlatarak, kendilerinin de 10 sene içerisinde Türk ihracatının 100 milyar doları geçeceğine inandıklarını dile getirdi. Bu noktada sanayici olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Tüzmen, 'Gümrük Birliği'nin Türk ihracatına etkisi nelerdir?' şeklindeki soruya, son 6 sene içerisinde Türk ithalat ve ihracat oranlarına bakıldığında her iki oranda da artış görüldüğünü belirterek, ithalat artışındaki oranın ihracat artışından daha fazla olduğu şeklinde cevap verdi. Tüzmen sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracat artmış, ithalat da artmış ama ithalatımızın ihracatı karşılama oranı düşük kalmış,dolayısıyla eldeki imkanlarla Türkiye en iyisini yapmaya çalışmış. Bu tartışmalar geride kalmış tartışmalardır. Bunları 94-95 yıllarında çok iyi bir şekilde irdeleyebilse idik o zaman gümrük anlaşmasının içine bugün karşılaşacağımız sorunları önceden görerek serbest ticaret anlaşması modellerini koyma imkanımız olabilirdi. Bugün geldiğimiz noktada Avrupa Birliği 30 ülke ile serbest ticaret anlaşması yapmış durumda, biz ise bu ülkelerin 15'i ile sözkonusu anlaşmaları yapmışız. Bunların da 13 tanesi yürürlükte".

Avrupa Birliği'nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelere 'Biz sizinle serbest ticaret anlaşması yaptık, sizin de Türkiye ile bu serbest ticaret anlaşmasını aynı anda yapmanız gerekir' şeklinde bir hükmün bulunmadığını anlatan Tüzmen, "Avrupa Birliği burada tek taraflı serbest ticaret anlaşması yaptığı anda siz de kendi hazırlığınızı ona göre yapmalısınız. Bu konuları samimi bir şekilde dile getirdik. Bu noktada hareketi devamlı dışardan yapmalısınız.Burada daima hücum oynamamız lazım. Müdafaada kaldığımız zaman olmuyor, gidip anlaşacaksınız" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön