Dalay Lama: "Çin soykırım icra ediyor"

Dalay Lama: "Çin soykırım icra ediyor"

YENİ DELHİ (İHA) - Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama, Tibet'te yaşananların "kültürel bir soykırım" olduğunu belirterek, uluslararası toplumun en az 80 kişinin hayatını kaybettiği şiddet eylemlerinin nedenlerini araştırmasını istedi.

Çin'in, çok kültürlü yapısı nedeniyle, 2008 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmayı hak ettiğini belirten Dalay Lama, bununla birlikte insanların, Çin'in insan hakları sicili konusunda derin endişeleri bulunduğunu, Çin'e bu sicili hatırlatmanın uluslararası toplumun ahlaki bir sorumluluğu olduğunu söyledi.

Lhasa'da geçtiğimiz Cuma günü, Tibet'in Çin yönetimine karşı ayaklanmasının 49'uncu yıldönümünde başlayan olaylara değinen Dalay Lama, "Uluslararası örgütler Tibet'teki gelişmelere ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlatmalı ve olayın nedenlerini araştırmalıdır" dedi.

Tibet halkının, kendi vatanlarında ayrımcılığa maruz kaldığını ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü belirten Dalay Lama, "Tibet milleti, ciddi bir tehlike ile karşı karşıyadır. Tibet'te şu an kültürel bir soykırım gerçekleştirilmektedir" diye konuştu.

Dalay Lama, sürgünde yaşadığı Hindistan'ın Dharamsala bölgesinde, televizyondan canlı yayınlanan basın toplantısında ayrıca, Çin hükümetinin, olayların perde arkasında olduğuna dair şahsına yönelttiği suçlamaların kabul edilebilir olmadığını belirtti. Dalay Lama, Çin'in kanlı olaylar nedeniyle bir "günah keçisi bulmasından mutlu" olduğunu belirtti.

Dalay Lama, Çin hükümetinin, Tibet topraklarında "terör kuralları" uygulamasının "aptalca" olduğunu ifade ederek, "Gerçek birlik ve uyum kalpten gelmelidir. Bunun için de bir güven sürecine ihtiyaç vardır. Bunu korku ve sindirme atmosferi içinde gerçekleştiremezsiniz" dedi.