Danimarkalı bakan: "Partiler ilke olarak kapatılamaz"

ANKARA (ANKA) – Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, AKP hakkındaki kapatma davası ile ilgili olarak Türkiye'nin iç işlerine karışmak istemediğini ancak siyasi partilerin ilke olarak kapatılmaması gerektiğini söyledi.

Danimarka'da sadece şiddete başvuran partilerin faaliyetlerinin durdurulabildiğini ifade eden Möller, "Bu konunun demokratik ilke ve değerlerin doğrultusunda hızlı bir biçimde çözümleneceğini umuyorum Per Stig Möller, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında parti kapatma davalarını eleştirdi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için bir Mutabakat Zaptı'nın imzalandığını söyledi. Bu arada, iki bakan, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da ırkçı unsurlarca gerçekleştirilen bir saldırı sonunca hayatını kaybeden 16 yaşındaki Deniz Özgür Uzun'un öldürülmesi üzerinde durdular.

16 YAŞINDAKİ TÜRK'ÜN HUNHARCA ÖLDÜRÜLMESİ

Ali Babacan, görüşmelerde saldırıyı görüştüklerini belirterek Moller'e soruşturmanın biran evvel sonuçlanması beklentisini dile getirdiğini söyledi. Babacan, Danimarka hükümetinin bu konuda gösterdiği hassasiyetten dolayı da teşekkür etti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Möller de, birkaç saat öncesi olayı Danimarka polisi ile görüştüğünü belirterek ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Möller şunları söyledi:
"Korkunç bir cinayettir. İyi bir insandı, ailesi için toplum için çalışan, boş zamanlarda gazete dağıtan bir insandı. Tüm Danimarka büyük bir üzüntü duyuyor. Aile için para toplanıyor. Yarından sonra Kopenhag'da şiddete karşı gösteriler yapılacak."

-AKP HAKKINDAKİ KAPATMA DAVASI

Yarın Kıbrıs'a gideceğini belirterek adada bir fırsat penceresinin doğduğunu ifade eden Möller, bir soru üzerine de AKP ve DTP hakkındaki kapatma davasını da değerlendirdi. AB'nin bu konuda "siyasi bir tutum almadığını kaydeden Möller, "Bu konunun demokratik ilke ve değerlerin doğrultusunda hızlı bir biçimde çözümleneceğini umuyorum" dedi.

İlke olarak siyasi konuların mahkemelere intikal etmemesi gerektiğini söyleyen Möller, "Ancak Türkiye'nin iç siyasi sistemini bilmiyorum, bu nedenle sizin iç işinize karışmak istemiyorum ancak Danimarka'da örneğin bir partinin sadece şiddete başvurması halinde faaliyetleri durdurabilir. Bu siyasi konular mahkemelerde görüşülmez."

-ROJ TV

Türkiye ile teröre karşı işbirliğini sürdürdüklerini para akışı gibi eylemlerin önlenmesi için iki ülkenin Emniyet Teşkilatlarının işbirliğinin yapıldığını anlatan Möller, buna karşın Roj TV ile ilgili soruşturmasının savcı tarafından yürütüldüğünü belirtti. Savcının dosyayı incelediğini, konunun mahkemeye intikal edip edilmeyeceğine ilişkin kararın hükümet değil, savcıya ait olduğunu belirten Möller, incelemenin uzun bir süre devam ettiğini kaydederek en kısa süre içinde sonuçlanacağı umudunu dile getirdi.

-301. MADDE DEĞİŞMELİ

Eskiden beri Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini ifade eden Möller, "Türkiye'nin AB yolunda devam etmesi önem taşıyor" dedi. Türkiye'nin üye olabilmesinin "ev ödevi" yapmasına bağlı olduğunu söyledi. Bu çerçevede Möller, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi beklentisini de dile getirdi.