Danıştay’ın Ayasofya kararı dünyanın gündeminde!

Ayasofya'nın cami olmasının önünü açan Danıştay kararı dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Başta uluslararası ajanslar olmak üzere dış basın kararı 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu.

Danıştay’ın Ayasofya kararı dünyanın gündeminde!

Reuters haber ajansı acil koduyla geçtiği haberde kararın uluslararası uyarılara karşı alındığına dikkat çekti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesi üzerinden ‘son dakika’ verdiği haberde, “Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullandı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi de “mimari bir mücevher” olarak tanımladığı Ayasofya’nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı.

NYT değişimin uzun süredir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından istendiğine vurgu yaptı.

Associated Press (AP) haber ajansı, Yüksek Mahkeme'nin 6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya'nın müzeden yeniden camiye çevrilmesinin önünü açtığını bildiriyor.

RUS ORTODOKS KİLİSESİ'NDEN İLK TEPKİ

Karara ilk tepki, Rus Ortodoks Kilisesi'nden geldi. Karardan üzüntü duyduğunu belirten kilise, daha büyük ayrışmalara yol açabileceğini savundu.

YUNAN MEDYASINDAN İLK YORUMLAR

Yunanistan merkezli Skai'de ise Türkiye Yüksek Mahkemesi, uluslararası tepkilere rağmen Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin önünü açtı" ifadeleri kullanıldı.

Bir diğer Yunan medyası Naftemporiki'de kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşması yapacağı bilgisine yer verildi.