HABER

Danıştay'tan doktarlara bir karar daha

Ankara - Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığı'nca 3. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasıyla ilgili 20 Ocak 2006 tarihli ilan ile 3. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasına katılacak pratisyen doktorlar listesinin yürütmesini durdurdu.

Pratisyen hekim Gökhan Metin, Sağlık Bakanlığı'nca 3. dönem devlet hizmeti yükümlüğü kurasıyla ilgili olarak 20 Ocak 2006 tarihinde yapılan ilan ile 12 Eylül 2005 tarihli "Devlet Hizmeti Yükümlülüğü" konulu Başbakanlık Genelgesi ve 3. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasına katılacak pratisyen doktorlar listesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

Danıştay 5. Dairesi, bugün Sağlık Bakanlığı'nın söz konusu ilanı ile bu kuraya katılacak pratisyen hekimler listesinin yürütmesini oybirliği ile durdurdu.

Daire, dava konusu Başbakanlık genelgesinin daha önce yürütmesi durdurulduğu için yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Karar, bugün memur eliyle tebliğ edildi.

Sağlık Bakanlığı, 17 Şubat'ta 495 pratisyen hekimin devlet hizmeti yükümlülüğü kurasına tabi tutacağını duyurmuştu.

Bu arada Danıştay 5. Dairesi 2005 yılı 2. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı da karara bağladı. Daire, kuraların çekildiğini dikkate alarak "ortada yürütülmesinin durdurulması gerekli bir işlemin mevcut olmadığını" belirtti ve bu gerekçesiyle söz konusu kura çekiminin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler