HABER

Darbe girişimi: 2839 kişi gözaltında

Türkiye genelinde darbe girişiminde bulunan 2 bin 839 kişi gözaltına alındı.

Türkiye genelinde darbe girişiminde bulunan 2 bin 839 kişi gözaltına alındı. Darbe girişimine karşı halk sokağa çıktı. Boğaziçi Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu. Erdoğan sabah 6.30'da bir kez daha Atatürk Havalimanı'nda toplanan kalabalığa seslendi, "

Durum normalleşene kadar meydanlardan ayrılmak yok" dedi. Meclis, cunta tarafından bombalanırken Başbakan Yıldırım, havadaki unsurların vurulacağını söyledi.

Meclis'e bomba

Bir helikopter, Meclis'e bomba attı. Milletvekilleri sığınaklara girdi.

CNN Türk'e giren cuntaya bağlı bir grup yayını kesti, çalışanları dışarı çıkardı. Çok sayıda vatandaş kanala destek için CNN Türk binasına gitti. CNN Türk cuntadan geri alındı.

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın askeri kalkışmada bulunan bir grup tarafından rehin alındığını yazdı. TRT'de darbe bildirisi okutuldu.

Saat 2 sularında TRT cuntacılardan geri alındı.

Özel Kuvvetler Komutanı Zeki Aksakallı, "Cuntacılar paralel ihanet şebekesi, eşkıyalar başarılı olamayacak" diye konuştu.

Aksakallı ayrıca, "

Şehidimiz var, az miktarda yaralımız var" dedi.

MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, "

Darbe püskürtüldü" açıklaması yaptı. Yılmaz, "Bu darbe girişimi YAŞ toplantısı öncesi paralel yapının Hava Kuvvetleri ve Jandarma'daki küçük bir grubunun girişimidir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Demokrasimize sahip çıkıyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "

Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor, inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli: Hükümetin yanındayız

MHP Genel Başkanı Bahçeli Başbakan Yıldırım'ı aradı ve "Kalkışma kabul edilemez, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yanındayız" dedi.

Yaşananları asker içerisindeki bir grubun kalkışması olarak nitelendiren Başbakan Binali Yıldırım, NTV yayınında şunları söyledi:

Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler

Bakan Yıldırım, “

Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz.

Başbakan Yıldırım, güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

Boğaziçi Köprüsü'nde Anadolu'dan Avrupa'ya istikametinde trafik tamemen duruduruldu. Sosyal Medya'dan paylaşılan görüntülerde güvenlik önlemlerine askeri unsurlarında katıldığı görülüyor.

Ankara'da da Genel Kurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Jetler alçaktan uçuyor.

Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltında

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girişimi suçlamasıyla hakkında gözaltı kararı çıkardığı Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, gözaltına alındı. Merkez Komutanı Albay Ekrem Özer tarafından ikna edilerek gözaltına alınan Demirhan, Emniyet Müdürlüğü'nde kelepçelenerek içeriye alındı.

İstanbul ve Ankara'daki darbe girişi sonrası kendisini Mersin'de sözde 'sıkı yönetim komutanı' ilan eden Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan için Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girişimi suçlamasıyla gözaltı karara çıkarıldı. Bunun üzerine harekete geçen polis, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı önünde önlem aldı. Burada içeriye giriş ve çıkışları yasaklayan polis ekipleri, bölgede yoğun güvünlik önlemi aldı. Polislere teslim olmak istemeyen Tuğamiral Demirhan, sabaha kadar garnizondan dışarıya çıkmadı. Demirhan, sabah saatlerinde Merkez Komutanı Albay Ekrem Özer tarafından ikna edildi. Merkez Komutanı Özer'in de içinde bulunduğu askeri araçla Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Tuğamiral Demirhan, burada kapıda elleri kelepçelenerek içeriye alındı.

Darbe girişimi ile suçlanan Demirhan'ın, Ankara ve İstanbul'daki olayın meydana geldiği sıralarda İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar'ı arayarak ,Türk SilahlıKuvvetleri'nin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu söylediği belirtildi. Demirhan'ın ayrıca, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve ilçe kaymakamlarının gözaltına alınmasına talimatı verdiği kaydedildi.

Demirhan, Türk Ceza Kanunu'nun 309'uncu maddesindeki Anayasayı İhlale Teşebbüs ve Türk Ceza Kanunu'nun 312'inci maddesindeki Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyetini Ortadan Kaldırmaya ve Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Teşebbüs ettiği, CMK'nın 90-91 ve devamı maddeleri gereğince gözaltına alındı.

Polatlı'da 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve 118 rütbeli personel, gözaltına alındı

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler