Darbe girişimi davalarında Ankara'daki ilk karar açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın darbe girişimi sırasında alıkonulmasına ilişkin davada sanık üsteğmen, savcının iki erin beraat talebinin gerekçelerinin kendisi için de geçerli olduğu savunmasını yaptı. Davada, sanıkların 18'i ağırlaştırılmış müebbet ve 12'şer yıl, 5'i müebbet hapis ve 10'ar yıl, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar arasında yer alan iki er ise beraat etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin davada, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları tamamlandı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu sanıklar, aileleri, avukatları ile Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı avukatları katıldı. Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan sanık eski üsteğmen Osman Ertuğal, daha önceki savunmalarını yineleyerek, hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olmadığını savundu. Darbe suçunu işlemediğini ileri süren Ertuğal, Cumhuriyet Savcısı Hamza Yokuş'un iki er hakkında beraat talep ettiğini hatırlatarak, bu talebin gerekçelerinin kendisi için de geçerli olduğunu iddia etti. Ertuğal, "Benim hakkımda da maddi delil yoktur. Darbe girişiminini mağduruyum" şeklinde savunmada bulundu.

Tatbikat emri nedeniyle olay yerine gittiğini, o güne kadar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda hiç bulunmadığını aktaran Ertuğal, Fahri Kasırga'yı da tanımadığını ileri sürdü. Suç işlemek kastıyla hareket etmediğini savunan Ertuğal, beraatını talep etti. Bu savunmayla sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları tamamlandı. Duruşmaya ara verildi.

İDDİANAMEDE İSTENEN CEZALAR

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin 27 sanık hakkında görülen davada eski kurmay albay Muhsin Kutsi Barış ve eski tuğgeneral Ali Kalyoncu haricindeki 25 sanığın, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve "silahlı terör örgütüne üye olmak", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 13 yıl 6'şar aydan 36 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklar Barış ve Kalyoncu, davada FETÖ faaliyetleri kapsamında "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 4,5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Bu sanıklar hakkında "darbe" suçuna ilişkin ayrı davalar görülmeye devam ediyor.

Öte yandan, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, 23 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı kurmay albay Barış'ın ise 21 yıla kadar hapsini istedi.

Savcı, er olarak vatani görevlerini yapan sanıklar M.A.Ö. ve A.Ş'nin de beraatını, davanın firari sanığı eski tuğgeneral Ali Kalyoncu'nun dosyasının ayrılarak, hakkında yakalama emrinin devamını talep etti.

KARAR AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin davada, sanıkların 18'i ağırlaştırılmış müebbet ve 12'şer yıl, 5'i müebbet hapis ve 10'ar yıl, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar arasında yer alan iki er beraat etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Damatlar nerede?
Müebbetle devletin bakmasına karşıyım. Ekmek elden su gölden . Benim verdiğim vergi ile karnını doyuran bu fetö culara hakkımı helal etmem. Sayın danışmanımıza yapılan bu saygısızlığı yapan vatan hainlerine kendi adıma ve ailem adına hakkımı helal etmiyorum . Önce vatan .
erlerın yuzde doksandokuzu beraat eder:
@erkan_3361 Boğaz köprüsündeki bütün erler biliyordu darbe olduğunu daha ilk dakikalarında bile arabayla geçenlere evlerinize gidin askeriye yönetime el koymuştur diyorlardı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler