"Davayı etkisizleştirecek her türlü çözüme karşıyız"

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırmaya yönelik ortada dolaşan Anayasa değişiklik paketlerinin hiçbirinin geçerliliği olmadığını belirterek, "Bu davayı etkisizleştirecek her türlü çözüme karşıyız" dedi.

CHP, AK Parti'nin siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırmaya yönelik Anayasa değişikliği girişimine tepkili. TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını etkisizleştirecek her türlü çözüme karşı olduklarını ifade etti. "Meclis'te çoğunluğum var, davanın işlemesini engelleyeceğim" anlayışının hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmayacağını belirten Özyürek, bunun bir çoğunluk diktatöryasına neden olacağını savundu. Özyürek, "O nedenle biz buna kesinlikle karşıyız" dedi.

Ortada dolaşan Anayasa değişiklik paketleri bulunduğuna işaret eden Özyürek, bu paketlerin hepsinin iktidarın yargıya güvenmediğini gösterdiğini ifade etti. Özyürek, şunları söyledi:
"İktidar sözcülerinin ifade ettiği gibi bu iddianame dayanaksız, çürük bir iddianameyse hazırlarlar savunmalarını, giderler Anayasa Mahkemesi'nden de sonucu alırlar. Bu paketlerin hiçbirinin geçerliliği yoktur. Eğer bu paketler işlerse, görüşülmekte olan bir dava düşürülürse Türkiye'de artık kuvvetler ayrılığından, hukukun üstünlüğü ilkesinden bahsedilemez. CHP olarak bu tip yanlış girişimlere dönük her türlü mücadelemizi demokratik çerçevede veririz. Konuyu sonunda Anayasa Mahkemesi'ne de götürürüz."