HABER

Davutoğlu-Amorim ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısı düzenledi.

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bulgar Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'un sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, Türk-Bulgar dostluğunu zedeleyecek açıklamalardan kaçınmakta büyük fayda olduğunu söyledi. Tarihte yaşananların tek taraflı ceyran etmediğini kaydeden Davutoğlu, "Bulgaristan'dan Türkiye'ye o dönemde göç etmek zorunda kalan 2 milyona yakın Türk olmuştur. Dolayısıyla bu tarihi konular çok rasyonel zeminde tartışılmalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'un 1. Dünya Savaşı'nda Türkiye'den göç eden Bulgarlar için tazminat verilmezse Türkiye'nin AB üyeliğini engelleyeceklerine ilişkin sözlerini değerlendirdi. Türkiye'nin komşu ülkelerle politikasının çok açık şekilde bilindiğini kaydeden Davutoğlu, "Bütün komşu ülkelerimizle çok yakın işbirliği, tam bir entegrasyon ilişkisi içinde olmak istediğimizi çok kereler vurguladık. Türkiye- Bulgaristan ilişkileri de soğuk savaş sonrasında bölgede model teşkil edecek şekilde gelişmiş ilişkilerdir. Bu işbirliği hem Türkiye'nin hem Bulgaristan'ın menfaatleri doğrultusunda seyretmiştir. Gayet iyi bir örnek oluşturmuştur Balkanlar'da. Balkanlar'da birçok krizin yaşandığı dönemlerde dahi Türkiye-Bulgaristan ilişkileri bir istikrar ilişkisi olmuştur. Karşılıklı saygı, karşılıklı güven içerisinde olmuştur" dedi.

Bulgaristan'da genel seçimler sonrasında yeni bir hükümetin kurulduğunu anımsatan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Başbakan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek kendilerini tebrik ettiğini söyledi. Dimitrov ile AB Komisyonu üyesi olduğu için birçok kereler görüştüğünü kaydeden Davutoğlu, bu görüşmelerin hepsinin karşılıklı anlayış içerisinde gerçekleştiğini ifade etti. Bulgaristan Başbakanı'nın yakın zamanda Türkiye'ye ziyaretinin beklendiğini kaydeden Davutoğlu, bundan sonra da Bulgaristan'la aynı anlayış içinde ilişkilerin sürdürüleceğini söyledi.

Tarihte yaşananların tek taraflı ceyran etmediğine de işaret eden Davutoğlu, "Bulgaristan'dan Türkiye'ye o dönemde göç etmek zorunda kalan 2 milyona yakın Türk olmuştur. Dolayısıyla bu tarihi konuların tartışmaya açılması, bütün kapsamıyla tartışmaya açılmasını gerektirir ki bu bizim açımızdan, bugünkü ilişkilerin seyrettiği doğal seyir açısından bu tartışmaların çok rasyonel bir zeminde yapılması icap eder. Daha öncede bu konular iki ülke arasında görüşüldü. Ancak bu çerçevede değil. Karşılıklı vakıflar, karşılıklı göç dolayısıyla ortaya çıkan durumlar. Türkiye her zaman bir işbirliği anlayışı içinde olmuştur. Ancak Türk-Bulgar dostluğunun devam etmesi her iki ülkenin de yararınadır. Bu dostluğu zedeleyecek açıklamalardan kaçınmakta büyük fayda bulunmaktadır. Bundan sonra da her konuda Bulgar komşularımızla işbirliğimizi geliştirecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Aynı konuya ilişkin başka bir soru üzerine Davutoğlu, "Ben bu konuda daha fazla konuşulmasını çok doğru bulmuyorum. Böyle bir resmi görüşme bize intikal etmiş değil. Sadece basın üzerinden de Türkiye-Bulgaristan ilişkilerini değerlendirmeyi doğru bulmam. Şu ana kadar bize ulaşmış herhangi bir resmi girişim yoktur, böyle bir şey söz konusu değildir. Dediğim gibi Türk-Bulgar ilişkilerinin çok güzel örnek bir ilişki olarak devam etmesinde her iki ülkenin de menfaati bulunmaktadır. Bu konuları konuşulacak platformlar bellidir. Şu ana kadar da böyle bir resmi girişim olmamıştır" dedi.

Geri Dön