HABER

Davutoğlu: "Demokrasimiz en büyük gücümüz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin gücü demokrasisindedir. Demokrasimiz dış politikada da en büyük gücümüzdür" dedi.

ANKARA (A.A) - İkinci Büyükelçiler Konferansı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında, yurt dışı ve yurt içinde görev yapan tüm büyükelçilerin katılımıyla, "Demokrasi, Güvenlik ve İstikrar: Dünyada ve Türk Dış Politikasında 2010'a Bakış" temasıyla Ankara'da başladı.

Konferansa Brezilya, Almanya ve Japonya Dışişleri Bakanları ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da katılacağını söyleyen Davutoğlu, konferans bağlamında faydalı istişareler yapılacağını belirtti.

Davutoğlu, "İnsanlığın yepyeni bir perspektif, felsefe, düzen anlayışı ve bunu yansıtan bir uluslararası örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu" kaydederek, büyük bir reform ihtiyacıyla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "İşte tam bu ihtiyacın merkezinde Türkiye'nin olağanüstü önemli coğrafyası ve tarihi var. Bütün kadim medeniyetlerin hepsinden aşılanmış bir tarihle biz bugüne taşındık. Moderniteyi en güçlü şekilde yaşadık. Cumhuriyetimiz bu temeller üzerine kuruldu. Diplomatik geleneğimiz çok köklü geleneğe dayanıyor" diye konuştu.

Bu çerçevede bu milletin köklü gelenekten gelen arka planla, uluslararası düzene vereceği bir mesajın olması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Bizim uluslararası alanda söyleyeceğimiz çok sözümüz var. Ve bizi dinleyecek çok büyük milletler var" diye konuştu.

Türkiye coğrafyasının hep merkezde olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu coğrafyanın hakkının verilmek durumunda olduğunu söyledi. Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin gelecekte AB'nin de en etkin ülkesi olacağını kaydetti. Davutoğlu, Türkiye'nin ayrıca Asya, Balkan, Kafkas, Orta Doğu, Hazar, Karadeniz, Akdeniz ve Körfez ülkesi olduğunu ifade etti.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Çevremizdeki her kriz bizim vizyonumuzu harekete geçirecek yeni bir fırsattır. Çevremizdeki her yeni gerilim, kadimden moderniteye gelen köklü birikimimiz, bize bir mesajın iletilmesi imkanını sağlar. Dolayısıyla biz krizlerden korkmuyoruz. Yeter ki güçlü bir vizyonumuz olsun. Türkiye'nin bir ulus devleti olarak sınırlarının güvenliği, diplomasinin etkinliği konusunda hiçbir kaygımız yok. Aksine Türkiye kendi istikrarını sağlamanın ötesinde çevre bölgelere ve dünyaya istikrar sağlar. Türkiye'nin gücü demokrasisindedir. Demokrasimiz dış politikada da en büyük gücümüzdür."

"21. yüzyılın ilk on yılını tamamladığımız bu dönemde diplomasimizin yeni ve daha güçlü bir vizyonla daha kapsamlı bir yapıya kavuşturulması lazım" diyen Davutoğlu, bütün geçmiş dönemlerin başarılı olduğunu ve bunun Türk diplomasi geleneğine büyük bir birikim aktardığını vurguladı.

Türkiye'nin olağanüstü bir tecrübe birikimine sahip olduğunun altını çizen Davutoğlu, "Bizim tecrübe birikimimiz dünyadaki 5-6 ülkeyle kıyaslanabilir, diğer ülkelerle değil" ifadesini kullandı.

"Bugün Orta Doğu'da herkes bir Türk vizyonundan bahsediyor" diyen Davutoğlu, bu başarının Türk diplomatları ve diplomatları güçlü bir siyasi iradeyle destekleyen hükümetin sayesinde olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2010 yılı içinde 26 temsilciliğin daha hizmete açılacağını sözlerine ekledi.

Geri Dön