HABER

Davutoğlu: Savunma sistemimizi güçlendirecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO çerçevesinde erken uyarı radarına evsahipliği yapmasının, NATO'nun savunma kapasitesini ve ulusal savunma sistemini güçlendireceğini kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, NATO füze savunma yeteneği çerçevesinde Türkiye'de erken uyarı radarı konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmanın yasal dayanağının; Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanunun 6. maddesi olduğunu ifade etti.

NATO'nun 2010'daki Lizbon Zirvesi'nde kabul edilen ittifakın yeni stratejik konseptinin, NATO füze savunma yeteneğinin müşterek savunmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu kayıt altına aldığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye, erken uyarı radarının bir parçasının teşkil edeceği NATO füze savunma sisteminin komuta ve kontrolüne tam ve aktif bir şekilde iştirak edecektir. Radar sayesinde elde edilecek bilgilere gerçek zaman temelinde erişimimiz bulunacaktır.

Türkiye'nin NATO sistemi çerçevesinde erken uyarı radarına evsahipliği yapması, NATO'nun yeni stratejik konsepti kapsamında geliştirilen sözkonusu savunma sistemine katkısını oluşturacak, NATO'nun savunma kapasitesini ve daha da önemlisi ulusal savunma sistemimizi güçlendirecektir.''

AA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler