HABER

Davutoğlu: Savunma sistemimizi güçlendirecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO çerçevesinde erken uyarı radarına evsahipliği yapmasının, NATO'nun savunma kapasitesini ve ulusal savunma sistemini güçlendireceğini kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, NATO füze savunma yeteneği çerçevesinde Türkiye'de erken uyarı radarı konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmanın yasal dayanağının; Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanunun 6. maddesi olduğunu ifade etti.

NATO'nun 2010'daki Lizbon Zirvesi'nde kabul edilen ittifakın yeni stratejik konseptinin, NATO füze savunma yeteneğinin müşterek savunmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu kayıt altına aldığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye, erken uyarı radarının bir parçasının teşkil edeceği NATO füze savunma sisteminin komuta ve kontrolüne tam ve aktif bir şekilde iştirak edecektir. Radar sayesinde elde edilecek bilgilere gerçek zaman temelinde erişimimiz bulunacaktır.

Türkiye'nin NATO sistemi çerçevesinde erken uyarı radarına evsahipliği yapması, NATO'nun yeni stratejik konsepti kapsamında geliştirilen sözkonusu savunma sistemine katkısını oluşturacak, NATO'nun savunma kapasitesini ve daha da önemlisi ulusal savunma sistemimizi güçlendirecektir.''

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
TÜRKİYEYİ HEP KELEPİR ÜLKE KONUMUNDA GÖRDÜ NATO DÜNE KADAR, ARTIK İNANÇLI KADROLAR İŞ BAŞINDA, 10 YILSONRA TÜRKİYE DÜNYADA EN SÜPER GÜÇ OLACAK.OLACAK DİYORSAK OLACAK. SOMALİYE EL ATAN ÜLKE TÜRKİYEDEN BAHSEDİYORUZ. YORUMLARIMIZ GELECEK MYNET SAYFALARINDA. ÜLKEYİ DÜNE KADAR YÖNETENLERİN ZİHNİYETİ ELİMDE. BAŞBAKANIMIZIN BEYNİNE SAHİP OLALIM YETER.
sen hala bu hayallaerlemi yaşıyorsun. yuh diyorum anca. eyvallah bizde öyle bir potansiyelş varki 10 yıl sonrasına bile kalmadan süper güç oluruz. ancak bu hükümetle olmaz. başbaknın beyni diye söylediğin. o beyin daha 15 sene evvel milli görüşten bahsediyor. ama amerikayla anlaştıktan sonra şimdi milli görüşten hiç bahsetmiyor. amerikanın taşeronu olduk, komşularla sıfır sorun dediler. şimdi hepsiyle karşı karşıyayız. kardeş azerbaycana bile sırt çevirdik ermeni açılımından dolayı. bırak etrafı açılımdan dolayı kendi milletimizi bile ne hale getirdik.yazıklar olsun hala bunları konuşuyonuz ya
Geri Dön