HABER

Davutoğlu yeniden AK Parti Genel başkanı seçildi

AK Parti Genel Başkanlığına Başbakan ve Konya Milletvekili Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak, bin 353 oyla yeniden seçildi.

AK Parti'nin, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan 5. Olağan Büyük Kongresi'nde genel başkanlık için yapılan seçim sonuçlandı.

Kongre Divan Başkanı Bekir Bozdağ, seçim sonuçlarına göre kayıtlı bin 445 delegeden bin 360'ının oy kullandığını, bin 353 oyun geçerli, 7 oyun geçersiz sayıldığını bildirdi. Bozdağ, Başbakan ve Konya Milletvekili Davutoğlu'nun, bin 353 oyla, geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildiğini duyurdu.

Kongreden kareler FOTO GALERİ

ERDOĞAN TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 5'inci Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa yeniden seçilen Ahmet Davutoğlu'na telgraf göndererek, tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada konu ile ilgili "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa yeniden seçilen Ahmet Davutoğlu'na bir telgraf göndererek, tebrik etmiştir" denildi.

KILIÇDAROĞLU DA TEBRİK ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçilen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu tebrik etti.

Alınan bilgiye göre, Kılıçdaroğlu, yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçilen Başbakan Davutoğlu'nu telefonla arayarak tebrik etti ve başarılar diledi.

DAVUTOĞLU TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI: 1 KASIM'DA ZAFİYET GÖSTERİLİRSE...

Ak Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde yeniden genel başkan seçilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, teşekkür konuşması yaptı. Ahmet Davutoğlu "Eğer şu veya bu çevrelerin baskısı birtakım tuzakların kurulması karşısında yeterli bir güçle dimdik ayakta duramaz ve 1 Kasım'da bir zafiyet gösterilirse AK Parti'de görülecek her zafiyet artık Türkiye'nin zafiyetidir" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün baktığımızda, özellikle 7 Haziran sonrasında görülmektedir ki Türkiye’nin kaderiyle Ak Parti’nin kaderi tamamıyla örtüşmüştür.

Hiçbir siyasi parti, 81 vilayetimizi temsilen ve tüm sosyal katmanları, her köşesine temsil eden bir kongre yapma imkânına sahip değildir. AK Parti kadroları Türkiye’nin kaderi bağlamında, kendi kaderiyle bu kaderin akış seyrini belirleyecek güce sahiptirler. İlk günkü aşkla diyoruz, çünkü AK Parti her şeyden önce aşk hareketidir. Bir sevda, bir dava, bir gönül hareketidir. AK Parti kadroları, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kurucu öncülüğünde Afyon’da çıkarları için bir araya gelmedi. Kurucu öncülerimize ve Cumhurbaşkanı'mıza takdir ve nimetlerimizi iletmek istiyorum.

Bugün AK Parti’de dinamizm, birlik beraberlik olduğu zaman Türkiye’de de olur. Sabah salona girdiğimizde müzik yoktu, şehitlerimize hürmeten coşkulu ve müzikli bir kongredense, ağır başlı, vakur ama coşkusunu yitirmemiş bir kongre yaptık. Müzik olmasa da kalplerin ritmiyle coşku kendi mecrasını bulur.

Bugün kongrede ortak bir ruh vardı. Bütün bir salon şahsı manevi halinde hep beraber AK Parti ruhunu yansıtacak şekilde heyecan ve tutku dolu bir atmosferi gerçekleştirdi. Bu atmosferin oluşması için ülkenin her bir yerinden Ankara’ya teşrif eden, yerel kıyafetleriyle gelen bacılarımıza hoşgeldiniz diyoruz.

AK Parti var oldukça 81 vilayetin kardeşliği var olacak. AK Parti var oldukça etle tırnağı, doğuyu batıdan, kuzeyi güneyden ayırmak mümkün olmayacak. 78 milyonu temsil eden her etnik ve mezhebi kökenden kilim deseni gibi yan yana oturan kardeşler gösterdi ki, biz burada oldukça ülkenin birliğini, beraberliğini, geleceğini tehdit edecek hiçbir güce izin vermeyiz.

Ortak vicdanımızı muhafaza etmek zorundayız. Vicdanlarını kaybedenler güçlerini korumaya çalışırlarsa o güç aldatıcı güç olur. Dünyanın her yerinde vicdanın sesi olduk. Diyarbakır anneleriyle de, şehit anneleriyle de vicdanın sesi olduk.

AK Parti vicdan hareketi olma vasfını her zaman koruyacak. Sizlerin tebliğ ettiği görev kurucu değerler olarak ifade ettiğimiz ortak vicdanlarımızı, değerlerimizi, gücün ahlaki boyutunu muhafaza ederek Türkiye’yi inşa etme misyonu verdiniz.

Bir partinin delegeleri, o partinin damarlarında akan kanlar gibi o partinin temsil gücüdür. Türkiye’nin her yanından taşıdığınız heyecan ve atmosfer için teşekkür ediyorum. Birtakım çevrelerde arzu edilen tüm kötü senaryoları tümüyle dumura uğratan davranışınız için teşekkür ediyorum.

Bu güvenle 14 yıl içinde hangi meydan okumaları yaptıysak bu özü koruyacağız. Düşününüz, 1299’da kudretli Osmanlı Devleti kurulduktan 14 yıl sonra Bursa’ya ulaşılmamıştı. Cumhuriyet kurulduktan 14 yıl sonra Türkiye, gelişmesini tamamlamıştı. Teşkilat mensuplarımıza sesleniyorum, 14 yıl içindeki büyük zaferlerin inşallah bir yenisi için 1 Kasım’a hazır olun. 1 Kasım seçimleri Türkiye’nin kaderini belirleme seçimi hüviyeti kazanmıştır. 1 Kasım’da yeni bir siyasi iktidar oluştuğu zaman Türkiye’nin 10 yılı, 20 yılı geçmiş kazanımlar üzerinden garantiye alınmış demektir. Ama eğer ki 1 Kasım’da bir zaafiyet gösterilirse, bu Türkiye'nin de zaafiyeti olacak.

1380 DELEGE ADAY GÖSTERDİ

Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede Başbakan Ahmet Davutoğlu, önce salonun dışında daha sonra da kongre salonunda bir konuşma yaptı. AK Parti'nin tek Genel Başkan Adayı Ahmet Davutoğlu 1380 delegenin oyuyla aday gösterildi ve oylama sonunda da 2. defa AK Parti Genel Başkanı oldu.

Davutoğlu kongre salonunda yaptığı konuşmasına şehitler ve dün Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları için salondakileri Fatiha okumaya davet ederek başladı.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Şehadetleriyle milletin birlik ve beraberliğine şahitlik eden şehitlerimizi rahmet anıyor, ailelerine bir kez daha taziyelerimi sunuyorum.

Sizleri şehitlerimiz ve hayatını kaybeden hacılarımız için El Fatiha okumaya davet ediyorum…

"MÜZİKLERİN EN KUDRETLİSİ İCRA EDİLİYOR"

Şehitler ölmez vatan bölünmez. Biraz önce değerli divan başkanımız şehitlerimize hürmeten bu salonda müzik icra edilmeyecek dedi ama bu salonda müziklerin en kudretlisi icra ediliyor.
Bu salonda yüreklerin ulvi seslenişi, yüreklerin ritmi var.
Anadolu’nun her köşesinde gelen bu ritim.

"YÜREKLER VATAN VATAN DİYE ÇARPIYOR"

Ak yürekliler Sakarya’dan, Çoruh’tan gelen ak yürekliler bugün tek bir yürek ritmiyle milyonlarca vatandaşımızla birlikte yürekler vatan vatan vatan diye çarpıyor. Millet millet diye çarpıyor. Bayrak bayrak bayrak diye çarpıyor. Kardeşlik kardeşlik kardeşlik diye çarpıyor. Daha gür bir ses olamaz.
Şehitlerimizin emanetini yüreğinde taşıyarak 81 vilayetimizden Ankaramıza gelen bacılarım, dava arkadaşlarım, gönüldaşlarım hepimizi saygıyla selamlıyorum.

“ÖYLE BİR MEKANDA YAŞIYORUZ Kİ…”

Yurtdışından gelen değerli misafirlere hoş geldiniz diyorum. Geçen sene burada sizlere sayın cumhurbaşkanımızla hitap ederken insana, mekana selam olsun diye başlamıştım.
Zamana, mekana ve insana selam oldun. Öyle bir mekanda yaşıyoruz ki rabbimizin bu millete lütfedeceği en güzel mekandır.
Bu mekanda yaşamanın gururunu yaşıyoruz.
Bu şarkı ömür boyu sürecek gençler ( Samanyolu şarkısını söyleyen gençlere karşılık)

“NASIL BİR AŞKTIR Kİ BU DİLLER SUSAR, GÖNÜLLER KONUŞUR”

Öyle bir mekanda yaşıyoruz ki tarihin en önemli kaynakları bu mekanda. Bu aziz mekanda bu coğrafyada yaşamanın büyük zaferlere zemin teşkil edilmesine hazırlık yapacak külfetleri de vardır.
Böyle bir sevdayı taşıyan gençlerle birlikte olmak ne güzel, delegelerle olmak ne güzel. Bu davayı omzunda taşıyan bacılarımızla, yiğitlerimiz olmak ne güzel. Ayağa kalkan Anadolu, Kafkas çocuklarıyla, Horasan çocuklarıyla olmak ne güzel.
Ne büyük şereftir, ne büyük aşktır sizinle yürümek, sizinle konuşmak. Nasıl bir aşktır ki bu diller susar, gönüller konuşur, tuzaklar susar. Allah sizden razı olsun. Bizi aşkla kucaklayan kardeşten daha yüce ne vardır.
Bugün 5. Kongremiz daha başlarken en gür sesle başlattınız. Hoş geldiniz dediniz hoş bulduk.

“AFYON’DAN BİR SES YÜKSELDİ”

Bütün dünya mazlumları adına essalamünaleyküm. Selam olsun. Bu selam sesi emin olun mazlum diyarlarda yankılanıyor.
20012de sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti kadroları yürüdüğünde zorlu bir mekanda yürüdü kardeşlerim
Balkanlarda çatışma vardır, her bir coğrafyadan imdat sesleri yükseliyordu.
Bu aziz millet ekonomik krizden yeni çıkmıştı. 28 Şubat uygulaması milleti sık boğaz etmişti. Afyon’dan bir ses yükseldi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan o ses yükseldi.
O ses ile yürüyenler bugüne kadar görev yapmış kardeşlerim bu sesi yüceltmek için hep beraber yürüdük.
Kongremizde bu kutlu yürüyüşe öncelik eden bütün milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, üyelerimize, teşkilatlarımıza
Kadın ve gençlik kollarımızın yiğit temsilcilerimiz ve AK Parti hareketini vicdanını temsil eden delegelerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Geçen sene burada olağanüstü kongremizi yaparken Sayın cumhurbaşkanımızın hitabından sonra söz aldığımda dedim ki;
Bu veda değil vefa kongresidir demiştim. AK Parti hareketine öncülük eden bütün arkadaşlarımızı saygıyla selamlıyorum, vefat edenleri rahmetle anıyorum. Bir vefa hareketi olan AK Parti kadrosu bünyesinden 2 cumhurbaşkanı çıkarttı. Ne kutlu bir yürüyüş ki en büyük başarılara imza atıldı.

AK Parti Kongresi’ne katılmayan Abdullah Gül mesaj gönderdi TIKLAYIN

GÜL, ARINÇ, ŞAHİN, TOPTAN VE ARINÇ'A SELAM

Devletin en üst makamlarını kendi mensuplarıyla temsil etme şansı buldu. Hareketimizden çıkan ilk cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e selam ediyoruz. Sayın Mehmet Ali Şahin’e, Sayın Arınç’a, Sayın Yılmaz’a selamlarımızı minnetlerimizi sunuyoruz.
AK Parti bir vicdan, yürek hareketidir. Ak Parti uyudu zannedilen bir devin adıdır. O dev ayağa kalktı artık diz çöktürülemez.
Artık herhangi bir şekilde durmak yok. Şerler defolsun.
Buraya gelmek kolay olmadı, bu yolu yürümek kolay olmadı.

“3 KASIM’DA İKTİDAR OLMAMIZ ENGELLEYEMEDİLER”

Engelleri koydular önümüze, her türlü engeli karşımıza çıkardılar ama 3 Kasım’da iktidar olmamız engelleyemediler.
3 – 12 Ekim ve 2003… En büyük kongrelerimiz… Irak savaşı, Kıbrıs sorunları, ekonomik krizler… Birinci olağan kongresinde biz buradayız dedik.
2003’de ilk kongreyle birlikte ciddi zaferler birlikte geldi. MGK çok çetin sorunlarla boğuştu, önünde AB süreci bekliyordu.
İktidarda kalamaz denilen AK Parti iktidarını milletle pekiştirdi. Bu sefer baktılar ki AK Parti şuuru engellenemez sözde Cumhuriyet mitingleri yaptılar.

“AK PARTİ YOLUNDA AYRILACAĞINIZI ZANNETTİLER”

2006’da bu sefer yeni kadrolar yeni sınavlarla karşılaştık, her sınav bize bir zafer vesilesi oldu. 2007’de e muhtarıyla maruz kalındı, sizlerin AK Parti yolunda ayrılacağınızı zannettiler. AK Parti kadroları seçime gitti, sadece başbakanlık makamını değil cumhurbaşkanlığını makamını da aldı.
Milletimiz bu desteğini hep sürdürdü, AK Partinin bağrından cumhurbaşkanı çıkmasını engellemek isteyenler yine hüsrana uğradılar. Halkın ilk oylarıyla seçilen ilk cumhurbaşkanı da bu kadrodan çıktı.

“SINAVA, ÇİLEYE HAZIR OLMAYAN BİZİM ARAMIZA GELMESİN”

İşte sınamalar zaferlerl birlikte gelir. Sınava, çileye hazır olmayan bizim aramıza gelmesin.
Biz zor günlerin hareketiyiz. Zor günler arka arkaya geldi, baktılar ki engelleyemiyorlar bu kez parti kapatma davası açtılar.
Şimdi soruyorum milletin bağrından çıkanları kapatmak, susturmak, durdurmak mümkün mü.

“ZANNETTİLER Kİ AK PARTİ DÜŞÜŞTE”

Gür bir sesle hep beraber milli irade dedik, özgürlük dedik, adalet dedik. İşte 2009 kongresiyle iş başına gelen kadrolar küresel krizle mücadele etmek zorunda kaldı. Yine 2009 kongresiyle birlikte hayırlar fethola, şerler defola demeye devam ettik.
Bütün yasakları kaldırdık.
Allah’ın lütfettiği bir mekanda Yeni Türkiye’yi inşa etmektir. Yeni bir zafer kazandık, zannettiler ki AK Parti düşüşte.
O zaman başkanımız kadrolara aynı mesajı verdi. Durmak yok yola devam ve 2011 zaferine yürüdük. En büyük oy oranını alıp büyük başarılara imza attık.
2012 kongresi… Çetin yollardan geçilip gelindi.. Yeni bir dönemin ışığını ortaya çıkardı. Yola çıkan kadrolar 2023’e yürüme kararı aldı.
Kocaeli de yerinde bütün Türkiye de yerinde Allah’ın izniyle… Gençler bu heyecanı 1 Kasım’a taşımaya var mısınız? Bu kongre heyecanıyla 1 Kasım’da yeni bir zafer yazmaya var mısınız? Toprağa sağlam basmaya hazır mısınız? Yolumuz açık olsun inşallah.
Gelin hep beraber muhasebemizi devam ettirelim.

“DÜĞMEYE BASILDI”

Durdurulamayan AK Partinin önüne yeni engeller getirildi. Türkiye en köklü atılımlara başlamışken 2013’de yeni bir sınamayla karşı karşıya kaldık. IMF’ye son kuruş borcun bile ödendiği bir dönemde düğmeye basıldı.

“BU ŞER TUZAKLARINI FETHETMEYE VAR MIYIZ”

Gezi provokasyonu başlatıldı. Ardından 17-25 Aralık geldi. Çok şer tuzakları kuruldu, bu şer tuzaklarını fethetmeye var mıyız.
İşte 17-25 Aralık’ta paralele çetelerin kurduğu ihanetler karşısında kadromuz dimdik durdu, aramızdan tek bir çivimizi sökemediler
Sonra 10 Ağustos’ta yeni bir zafere yürüdük.

“TEK BAŞIMIZA İKTİDAR OLMADIK”

Bu zaferin arkasında Kobani olayları çıkarıldı. 7 Haziran seçimlerine gittik. Bugünkü temel sloganımızla, ilk günkü aşkla birlik, dirlik, kardeşlik diyoruz. 7 Haziran seçimleriyle yeni sınamalar önümüze geldi kardeşlerim. 7 Haziran sonrasında yüzde 41’lik oyla en büyük parti olmamıza rağmen tek başımıza iktidar olmadık.

Bunu görenler Türkiye’de bir yönetim boşluğu olacağını düşünenler düğmeye baştılar. DEAŞ, PKK devreye girdi, Suruç’ta katliam yapıldı.

“BÜTÜN ÇAKALLAR ORTAYA ÇIKTI”

Askerlerimize, polisimize saldırmaya başladılar. Zannettiler ki bu ülke sahipsiz. Çakallar puslu havaları sever, bütün çakallar ortaya çıktı. Onların karşısına Anadolu yiğitleri, AK Parti ayağa kalktı. Bu ülkenin kaderini kimseye bırakmayız dedik.

Türkiye’de 2 zihniyet çarpışıyor. Milleti bölenler, kutuplaşmaların önüne açanlar, özgürlük alanlarını daraltanlar…
Bakınız 12 Eylül yapılan uygulamalarla ayrıştırıcı bir etki yapmışsa, terörün getirdiği ayrıştırıcı zihniyet aynıdır. Ne dikta yönetimine ne de teröre karşı taviz vermeyeceğiz.

“HEM GÜVENLİK HEM ÖZGÜRLÜK HEM DEMOKRASİ DİYORUZ”

Kendisi gibi düşünmeyenlere karşı AK Parti her zaman milli birliği temsil etti. Bir kez daha AK Parti kadrolarının olağan büyük kongresinde gür bir sesle söylüyoruz. Hem güvenlik hem özgürlük hem demokrasi diyoruz.
Ağır sorumluluğu net ve açık bir talimat verdik. Türkiye’nin he köşesinde sadece ve Sadece meşruiyet hakim olacak.
Kim huzur bozmak isterse onlara karşı en şiddetli ceza verilecek. Bunların odaklandıkları her merkezde Türkiye cumhuriyetinin operasyonlarıyla temizleniyor. Milletime sesleniyorum hiç tereddüt etmeyin Türkiye bu güce ve kudrete sahiptir.
Terör saldırıları karşısında fethetmek istediğimiz kardeşliktir. Kim ayrıştırıcı bir tutum, zulüm uygularsa onu.

“DİYORLAR Kİ KÜRTLERİN DEVLETİ NERESİ”

Bu operasyonlarımız hiçbir şekilde 90’lı yılların anlayışıyla ilişkilendirilemez. O yıllarda bir çok baskı vardı, dilini konuşamayanlar vardı.
Diyorlar ki Kürtlerin devleti neresi. Kürtlerin de, Türklerin de , Alevilerin de devleti Türkiye Cumhuriyet Devletidir.
Sanıyorlar ki bu özgürlükçü anlayışı engelleyecekler.

“BU PİYONLARA SÖYLÜYORUZ Kİ…”

Özgüven restorasyonumuz sabit kılınacak. Milli birliğimiz hakim kılınacak. Devletimiz, bürokrasimizi yeniden inşa edilecek.
Ahlaki restorasyonu hayata geçireceğiz. Yargı reformuyla yargıyı sağlam temellerde objektif bir çerçevede inşa edeceğiz.
Bu büyük hedefler karşısında piyonların saldırıları bunlar. Bu piyonlara söylüyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin her santimetrekaresinde sadece al bayrak olacak. Kamu düzenini sağlayacağız.

“CİZRE’DE AYNEN KEŞAN GİBİ, BERGAMA GİBİ…”

Hükümetiniz aldığı tedbirlere dil uzatıyorlar. Cizre’de aynen Keşan gibi, Bergama gibi, Of gibi ilçeler gibi Türkiye’nin aziz bir toprağıdır. Kardeşliğimiz pekiştirilecek, kamu dizeni sağlanacaktır. 11 Eylül’de Diyarbakır’da çorba dükkanına yapılan saldırıda şehit olan kardeşimizin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu hainlere karşı bütün vatandaşlarımız el ele geleceği inşa edeceğiz.
Terörü egemen kılmak isteyenlere karşı omuz omuza mücadele edeceğiz.

“KARDEŞLERİMİZ KORUNACAKTIR”

Kamu düzeni sağlanırken ivil vatandaşlarımıza, kardeşlerimize en küçük bir şekilde zarar verilmeyecektir. Kardeşlerimiz korunacaktır.
Doğu ve Güneydoğu’daki kardeşlerime sesleniyorum sizlerin en az batıda hakkınız var.
Batıdaki vatandaşlarıma sesleniyorum sizlerin doğu da hakkınız var.

Birinci kongremizi yaptığımızda ekonomik kriz vardı buna rağmen mücadele verdik. Sadece gelişmiş ülkelerde değil dinamik ülkelerde de sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye G-20’ye hazırlanıyor. Her türlü tedbiri alacağız. Başlatılan büyük projeler hayata geçirilecek, hedefine mutlaka ulaştırılacak. Tünelleri hastaneler, havaalanları, büyük hamleler bundan sonra da sürecek.
Milli savunma hamlemiz sürecek. Güçlü bir ülke yolundaki kararlılıktan vazgeçmeyeceğiz. Yapısal mücadeleye devam edeceğiz.

Türkiye’nin orta gelir düzeyine düşmesine izin vermeyeceğiz. Son 14 yıl içerisinde alt yapısıyla güçlü Türkiye durumuna getirdik. Makro ekonomik dengeleri korurken, vatandaşlarımızın günlük hayatıyla ilgili bütün tedbirleri alacağız.

"CHP YÜZDE 60’LIK BLOKLARDAN BAHSETTİ”

Yepyeni bir geleceğin ışıklarını sunacağız. Bunları seçim kampanyamızda açıklayacağız müjdeleri beraber paylaşacağız. 7 Haziran seçimlerinde seçimlerin olduğu günün akşamı söylediğimi tekrar söylüyorum. Millet en büyük sorumluluğu yine AK Parti kadrolarına yüklemiştir. Karşımıza yüzde 60 çıkardılar. Sayın Bahçeli dedi ki; Türkiye en kısa zamanda erken seçime gitmelidir dedi. CHP yüzde 60’lık bloklardan bahsetti. Yüzde 60’lık blok masalı tuttu mu 3 ay geçti. Rüyaları gerçekleşti mi gerçekleşmedi. Çünkü onlar küçük siyasi hesaplar içinde davrandılar.

“YOK SAYACAK BİR KOALİSYONA GİREMEZDİK”

Küçük ayak oyunlarıyla meclis başkanlığını almak isteyenler tam bir sükutu hayale uğradır. Sayın İsmet Yılmaz seçildi. Bana görev verildi, bütün partileri ziyaret ettim, gelin hükümet kurma çalışması yapalım dedim.
Ama derin görüş ayrılıkları vardı. En önemli ayrış ta bu hükümeti bir tamir hükümeti gibi görmeleri. 12 yıllık AK Parti hükümetleri tam bir ihya ve inşa hükümetleridir. Yok sayacak bir koalisyona giremezdik.
AK Parti tam bir başarısızlık gibi gösterip restorasyonu gösterirse biz de onlara yaptıklarımız anlatırız. O yüzden koalisyon kurma şansımız olmadı. Bahçeli ise oturur oturmaz hayır dedi, azınlık hükümetine hayır dedi.

Cumhurbaşkanımıza saldıranlara, bizi oyalamayla suçlayanlar. Her getirdiğimiz teklife hayır diyen siz değil misiniz. Daha ilk günden herhangi bir şekilde AK Parti birlikte olamayız diyenler siz değil misiniz. Haince saldıran terör örgütleriyle mücadele ettik. Diğer taraftan ekonomik kriz çıkmasın diye politikalarımız uygulamaya çalıştık. Hep birlikte karşımız çıktılar, hayır dediler.

"SAYIN TÜRKEŞ İSTİSNA OLDU"

Bu şerlere karşı defola dedik. Hayırları fethetmeye var mısınız. İşte cumhurbaşkanımızın bu görevi vermesi sonrasında bütün partilerin katılması gereken bir hükümet çalışmasına girdik. Hepsi reddettiler, Sayın Türkeş istisna oldu. Anayasal sorumluluktu, kaçtılar.

"ECEVİT'LE KOALİSYON KURAN BAHÇELİ BİZE 'HAYIR' DEDİ"

1 Kasım şartlarını oluşturmaktan kaçtılar. Bizden hesap sormaya kalkıyorlar. Bu taşı kaldıran AK Parti kadrolarına ithamda bulunuyorlar. Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Türkiye’de her zaman demokratik hukuk devletinin kuralları işleyecek. Sadece milletin dediği olacak. 1 Kasım seçimlerine AK Parti’nin aldığı kararla gitmiyoruz. Her seçime milletle birlikte gideriz dedik. Elimizden gelen çabayı gösterdik ama Sayın Ecevit’le koalisyon kuran Bahçeli bize hayır dedi.

Kimlerin teskere müzakereleri yaparken HDP ile aynı yönde davrandığını görüyorsunuz Terörler kim mücadele ediyor görüyorsunuz. HDP sembolleri MHP sembolleri birbirine karıştı ama milletin iradesini engelleyemediler.

“3 MESAJI VARDI 7 HAZİRAN’IN…”

Aziz AK Parti kadroları yürümeye hazır mıyız. İşte 3 mesajı vardı 7 Haziran’ın… Ülkeyi yönetin, boşluğa izin vermeyin… Vermedik.. Mutlak surette yönetim boşluğuna izin vermeyeceğiz.
Ne der bu kurucu değerler. Millet karşısında mütevazi olacaksınız, milletle birlikte yürüyeceksiniz. İşte bugün bir kez daha milletimize söz veriyoruz, sizin aranızdan çıktık ortak bir kadere yürümek için geliyoruz. Yoksulluğu, yasaklara, yolsuzluğa karşı mücadele edin diyor.

“TEŞKİLATLARA, KADROLARA YAYILABİLMESİ İÇİN YENİ BİR KURUL OLUŞTURUYORUZ”

Sizler yüce değerleri temsil ediyorsunuz. Dava arkadaşlarımız bu değerleri korumak üzere tüzüğümüzde bugün değişiklik yapacağız. Teşkilatlara, kadrolara yayılabilmesi için yeni bir kurul oluşturuyoruz. Siyasi gücü alırken erdemle birleştirdik. Genel başkan yardımcılığı daha kuruyoruz. Bu görevler başlı başına kendi birimlerini oluşturmak üzere oluşturulacak.

“3 DÖNEM KURULUNA BAZI İSTİSNALAR GETİRİYORUZ”

3 dönem kuralına bazı istisnalar getiriyoruz. AK Partinin ruhu ortak zihniyet, ortak vicdandır. AK Partinin içine nifak sokacaklarını düşünenler oldu, çevreler çıktı. AK Parti ile yola çıkanları hedefi sadece mevkii makam değil milletin makamıdır.
Kim kısa dönemli hesaplar arasında olursa bizim aramızda olmaz. Çünkü bu hareket 2001’den bu yana nice sınamalardan geçtiğinde aynı sözle yürüdü… Büyük Türkiye ideali… AK Parti ruhunun 1 Kasım seçimlerine damga vuracağına inanıyoruz.
Şehitlerimiz toprağa düştüğü bugünler bir siyasi hesap yapan olursa onların karşısında dimdik duracağız.

1 Kasım bir milattır. Kongremiz doğum işaretleri veriyor. Ey Anadolu çocukları, Kafkasya, Ortadoğu, Akdeniz, Karadeniz çocukları yeniden ayağa kalkmaya var mıyız.
Genç bir hareket olarak tazelenmiş bir hareket olarak bu ülkeyi en güzel şekilde hazırlayacağız.
Allah yolumuzu açık etsin, 1 Kasım’ı zafer eylesin.

İLK KONUŞMA SALON ÖNÜNDE: SEFERE HAZIR MIYIZ?

Ahmet Davutoğlu, kongre salonu önünde kurulan platformda bir konuşma yaptı.

Partilileri selamlayan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz. Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. Ülkeyi krize sokmak için her türlü çaba ortaya kondu. PKK, DEAŞ ve diğerleri düğmeye bastılar, birlikte harekete geçtiler.

Halkımız, kimlerin bu ülkeyi parçalamak için harekete geçtiğini gördü. Ülkede güçlü bir iktidar varken kimlerin kaçtığı da görüldü. Sefere hazır mıyız, menzile yürüyor muyuz?"

Konuşmasının ardından eşi Sare Davutoğlu'yla birlikte salona giren Başbakan Davutoğlu, salondakileri selamladı.

Kongreden renkli kareler için tıklayın FOTO GALERİ

**KONGREDEN NOTLAR

**

Kongre salonuna asılan pankatlarda "birlik ve beraberliğin" yanı sıra "tek başına iktidar ve istikrar" vurgusu yapıldı. Başbakan Davutoğlu'nun kürsüde konuşma yaptığı sırada tribünlerden açılan "Davutların oğlu Ahmet, seninle gurur duyuyor ümmeti Muhammet" yazılı pankart dikkat çekti.

Partililer tarafından hınca hınç doldurulan salonda kongre öncesinde AK Parti'nin 14 yıllık hikayesini anlatan bir video gösterildi. AK Parti tarihinden önemli kesitlerin ve partinin yaşadığı zorlukların özetlendiği film sırasında trübünlerde duygusal anlar yaşandı. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin her geçtiği anda trübünlerden büyük alkış tufanı yükselirken "işte teşkilat işte başkan", "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atıldı.

81 İLDEN YÖRESEL KIYAFETLİ GENÇLER KATILDI

Kongre AK Parti'nin bir Türkiye partisi olduğunu göstermek için 81 ilden yerel kıyafetli vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması sırasında Türk bayrakları açıldı.

ATLI POLİSLER GÖREVDE

Kongrede olağanüstü güvenlik tedbirleri dikkat çekti. Atlı polislerin de aralarında bulunduğu 4 bin polis görev yaptı. Atlı polisler vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

6 DİLE ÇEVİRİ

Başbakan Davutoğlu'nun kongre konuşması Türkçe'nin yanısıra aynı anda Arapça, Kürtçe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca da yayınlandı.

ÖNCE SALON DIŞINA SESLENDİ

Kongreye Türkiye'nin dört bir yanından 40 bin kişi katıldı. Vatandaşların rahat ulaşımı için 1071 otobüs görev yaptı. Kongreyi 12 bin kişi salon içerisinden izlerken onbinlerce kişi de salon dışında kurulan dev platformanlardan ve ekranlardan ekranlardan ve takip etti. Başbakan Davutoğlu kongre salonundaki konuşmasından önce salon dışındakilere seslendi.

Kongreye bin 445 delegenin yanısıra delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan ve bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı, 687 eski il ve ilçe başkanın yanı sıra AK Parti Gençlik Kolları'ndan 10 bin genç, Kadın Kolları'ndan da 16 bin kadın üye katıldı.

Salon dışında 3 bin kişilik soğutmalı çadır ve mecsitler hazırlandı. 40 bin konuğa kumanya, çorba, simit, poğaça ve çay servisi yapıldı.

ENGELLİLERE ÖZEL YER VE DAVETİYE

Engelli vatandaşlar salona kolay ulaşımı ve salon içinde rahat etmesi için için özel tedbirler alındı. Engelliler salonu rahat görebilmeleri için en hakim noktaya yerleştirildi.Görme engelliler için özel alfabeli davetiyeler ve yaka kartları hazırlandı. Yine Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının işitme engellilerin de anlaması için işaret dili kullanıldı.

800 BASIN MENSUBU İZLEDİ

Kongreye ulusal ve uluslararası basın büyük ilgi gösterdi. 50 ulusal 20 uluslararası basın kuruluşu kongreyi izledi. 800 basın mensubu akredite edildi.

ERDOĞAN FİLMİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kongrede sürpriz filmler de gösterildi. Bunlardan biri de kurucu lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatan filmdi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı kampanyasında da kullandığı Sezai Karakoç'un Sürgün Ülkeden Başkantler Başkenti'ne şiirini okumasıyla son bulan film salonda duygusal anların yaşanmasına yol açtı. Film büyük beğeni topladı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN BİR YILI

Kongrede sürpriz videolordan biri de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son 1 yılını anlatan kısa film oldu. Bir yıl içerisinde yaşanan önemli olayların anlatıldığı filmde ayrıca Davutoğlu'nun başta çocuklara yönelik sevgisi olmak üzere insani yönleri anlatıldı. Film büyük beğeni topladı.

YABANCI KONUKLAR İÇİN ÖZEL DERGİ

Kongrede Türkiye Bülteni Dergisi'nin özel sayısı dağıtıldı. Dergide koalisyon görüşmeleri sırasında yaşananların perde arkası ve Çözüm Süreci'nde bütün aşamalar tarih tarih anlatıldı. Ayrıca yabancı konuklara AK Parti'yi anlatan bir dergi dağıtıldı.

11. CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN MESAJI OKUNDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizzat davet ettiği 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kongreye katılmadı ancak mesaj gönderdi. Gül'ün mesajı salonda alkışlarla karşılandı.

GENİŞ KATILIM

Kongreye dünyanın dört bir yanından siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Katılanlardan bazıları şunlar:

"CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yeliz

Demorat Parti Muhammet Kelleci

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi

Hüdapar Genel Sekreteri Mehmet Yavuz

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez

Anavatan Partisi Genel Sekreter Zeki Özdemir

Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkan Kenan Kaplan

TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar

TESK Başkanı Bedevi Palandöken

Memursen Genel Başkanı Ali Yalçın

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran

CEM Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak

TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcan

TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın

İlim Yayma Cemiyeti'nden Yücel Çelik

Kıbrıs Demokrat Partisi Genel Başkanı Serdar Denktaş".

Ahmet Davutoğlu kimdir?

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 tarihinde Konya'nın Taşkent ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Duran, annesi ise Memnune'dir. Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirmesinin ardından 1983-1984 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ile Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift anadal programıyla tamamladı. Daha sonra yine Boğaziçi Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans, Sİyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doktorasını yaptı. Devamını okumak için tıklayın...

Geri Dön