HABER

Davutoğlu'ndan Esad'a yanıt

Davutoğlu, Financial Times gazetesiyle yaptığı mülakatta, askeri müdahale durumunda ülkesinin Afganistan'a dönüşeceğini öne süren Esad'a Suriye'nin Afganistan ile karşılaştırılmayacağı yanıtını verdi.

LONDRA (ANKA) – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda tampon bölge veya uçuşa yasak bölge gibi yaptırımlara ilişkin “Bu tür önlemler için ihtiyaç olmayacağını umuyoruz ancak, insani meseleler elbette ki önemli. Hepimizin saygı göstermesi gereken evrensel değerler var ve vatandaşlarını korumak her devletin sorumluluğudur” dedi. İngiliz gazetesi de, Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’nın, Şam’a, belirli alanları hedefleyen yaptırımlar hazırladığını söylediğini belirterek, Bakan’ın “sonraki bir tarih için Suriye topraklarında tampon bölge veya uçuşa yasak bölge gibi daha sert adımlara kapıyı açık bıraktı” değerlendirmesini yaptı.

Financial Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile yaptığı mülakatın Suriye ile ilgili bölümünü, “Türkiye, Suriye’ye Karşı Tutumunu Sertleştiriyor” başlıklı bir haberde yayımladı.

“İki eski stratejik ortak arasındaki gerilimler artarken Türkiye, Şam’ın demokratik protestoları bastırmayı sürdürmesi halinde Suriyeli sivilleri korumaya yönelik tampon bölgesine olası destek sinyalini verdi” sözleriyle başlayan haberde, “Ahmet Davutoğlu, Financial Times’e Ankara’nın, Şam için belirli alanları hedefleyen yaptırımlar hazırladığını söyledi ve sonraki bir tarih için Suriye topraklarında tampon bölge veya uçuşa yasak bölge gibi daha sert adımlara kapıyı açık bıraktı” denildi.

-“REJİMİN HALKA SALDIRMASI KABUL EDİLEMEZ”-

Ahmet Davutoğlu, mülakat sırasında “Suriye rejimi, Suriyeli halka saldırıyor ve bu kabul edilemez. Elbette ki, kapı komşuda böyle bir olayı gördüğümüzde asla sessiz kalmayız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin güvenli bölge veya uçuşa yasak bölge ile ilgili tutumunun sorulması üzerine Davutoğlu, “Bu tür önlemler için ihtiyaç olmayacağını umuyoruz ancak insani meseleler elbette ki önemli. Hepimizin saygı göstermesi gereken evrensel değerler var ve vatandaşları korumak her devletin sorumluluğudur” karşılığını verdi.

-“TÜRKİYE’NİN POZİSYONU ÖNEMLİ”-

FT, Davutoğlu’nun bu değerlendirmelerini ise, “Türkiye’nin, bastırmayı durdurmak için, en az söylem düzeyinde, Suriye’ye artan baskısının bir göstergesidir” şeklinde yorumladı.

Ağustos ayında Türk yetkililerinin, Türkiye’nin bir tampon bölgesini oluşturmayı planladığı haberleri reddettiklerini anımsatan FT, Türkiye’nin pozisyonunun, bu yıla kadar Şam ile daha çok yakın bağları için çaba gösterdiği ve halen Suriye muhalefetine el uzatılması konusunda aktif bir rol oynadığı için önemli olduğu değerlendirmesini de yaptı.

-“SURİYELİ SILAHLI İSYANCILARIN FAALİYETLERİNE İZİN YOK”-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Suriye’deki protestoları övdüğünü, başarılı olacağı inancını dile getirdiğini belirten gazete, Ankara’nın “daha sert” yaklaşımının ABD tarafından çok olumlu karşılandığını kaydetti. Haberde şöyle denildi:

“Sayın Davutoğlu, mülakat sırasında Türkiye’nin, Suriyeli silahlı isyancılara, topraklarından faaliyet göstermeye izin verdiği iddialarını reddetse de geçen hafta merkezi İstanbul’da olan Suriye Ulusal Konseyi liderleriyle buluşan ilk uluslar arası yetkilerden biri oldu.”

-“ERDOĞAN MUHTEMELEN YAKINDA HATAY KAMPLARINI ZİYARET EDER”-

İngiliz gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın, geçen ay için planlanan ancak annesinin vefatı nedeniyle ertelenen Hatay’daki mülteci kamplarına ziyaretinin muhtemelen yakın gelecekte gerçekleşeceğini ve Şam’a karşı ek yaptırımları açıklayabileceğini öne sürdüğü haberde şöyle devam etti:

“Sayın Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye karşı yaptırımlarının, geniş değil, belirli alanları hedefleyeceğini söylese de herhangi tek taraflı bir adım, uzun bir süreden beri komşulara karşı yaptırımları hem etkisiz hem de kendi ekonomisi için zararlı olarak nitelendirmiş olan Türkiye için bir tutum değişikliğine vurgu yapar.”

Davutoğlu da mülakat sırasında “Biz her zaman yaptırımlara, halka zarar veren ekonomik yaptırımlara karşı olmuştuk. Ancak kendi halkına karşı mücadele eden bir rejime etkileyecek bazı önlemler, farklı bir şeydir” şeklinde konuştu.

-DAVUTOĞLU’NDAN ESAD’A YANIT: “SURİYE AFGANİSTAN İLE KARŞILAŞTIRILAMAZ”-

Bu arada, Davutoğlu, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın geçtiğimiz günlerde ülkesine olası bir askeri müdahaleye karşı yaptığı “yeni bir Afganistan yaratılır” yönündeki sözlerini değerlendirirken de Suriye’nin, Afganistan ile karşılaştırılamayacağını belirterek, “Suriye’de devam eden bir devlet var; önemli olan şey, bu devletin liderlerinin nasıl hareket ettikleridir” dedi.

Suriye’nin, 1980’lı ve 1990’lı yılların başında Doğu Avrupa ile karşılaştırmasının doğru olacağını belirten Davutoğlu, “Bunu doğru biçimde anlamayan liderler, iktidarı kaybedecek” uyarısını yaptı.

ANKA

Geri Dön