Define aşkına 8 gündür kazı yapıyor

UŞAK (İHA) - Uşak'ta Ahmet Ülgen (41) adlı bir vatandaş, altın olduğunu tahmin ettiği TOKİ evleri bölgesinde 8 gündüz kazı çalışması yapıyor. Jandarma ve müze yetkilileri nezaretinde kazı çalışmasını yürüten Ülgen, 2 gün sonra mutlu sona ulaşacağına inanıyor.

Uşak Merkez Kemal Öz Mahallesi Karakıran mevkiinde bulunan TOKİ evlerinin bitişiğinde 3 ila 10 ton arasında toz ve külçe altın olduğunu iddia eden Ahmet Ülgen, 8 gündür binlerce YTL'lik masraf yaparak define kazısı yürütüyor. Kendi imkanlarıyla bölgede tonlarca tarihi değeri bulunan altın olduğunu tespit ettiğini iddia eden Ahmet Ülgen, çocukluğundan beri define aradığını söyledi. Geçen yıl TOKİ 3. Etap evlerinin inşaatında çalıştığını ve bölgede 24 metre derinlikte 3 ila 10 ton arasında altın olduğunu tespit ettiğini iddia eden Ülgen, müzeden kazı izni aldığını, geçen hafta jandarma ve müze yetkilileri nezaretinde iki kepçe ve bir dozer ile kazı çalışmalarına başladığını kaydetti.

Defineci Ahmet Ülgen, "Bugüne kadar bir çok yerde kendime has alet ve yöntemlerle define aradım. 100 metrekarelik alan için define arama izni aldım. Burada 10 metrekarelik alanda 3 ila 10 ton arasında toz ve külçe altın bulunan 3 oda var. Şu anda 17 metre derinliğe ulaştık. Hazinenin 24 metre derinlikte çıkacağını tahmin
ediyorum. 8 gündür sabah 09.00'dan akşam 17.00'ye kadar jandarma ve müze yetkilileri nezaretinde kazı çalışmasını sürdürüyorum. 2 gün sonra yaklaşık 24 metre derinlikte mutlu sona ulaşacağıma inanıyorum" dedi.

Günlük 3 bin YTL masraf ettiğini de söyleyen Ülgen, "Kazı çalışması için günlük 3 bin YTL civarında masraf ediyorum. Hazineyi bulduğum taktirde definenin tarihi değerinden yüzde 50'si bana verilecek. Bu sayede hem ülkemizdeki tarihi değerler toprak altından çıkacak hem de maddi olarak ben kazançlı çıkacağım" diye konuştu.