HABER

Deklarasyon halen inceleniyor

WASHINGTON (İHA) - ABD basınında Irak'ın 12 bin sayfalık silah bildirim raporunun eksik olduğu yönünde haberler çıkarken ABD'li üst düzey bir yetkili, halen raporu incelediklerini ifade etti.

Adı verilmeyen üst düzey bir yönetim yetkilisi, "Halen deklarasyonu inceliyoruz ve henüz bir karar almadık" dedi. Raporu ayrıca BM'in de incelediğini vurgulayan yetkili, düşüncelerini uygun zamanda paylaşacaklarını söyledi.

The New York Times gazetesinin ABD'li üst düzey bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Irak'ın silah bildirim raporunun eksik ve 1998'deki raporun tekrarı olduğunu yazdı.

Washigton Post gazetesi de rapordaki boşlukların açık bir gözle görülebildiğini ve Birleşmiş Milletler'in bu boşluklar sonunda Irak'ın itaatsizliğini fark ederek askeri harekat kararı alabileceğini iddia etti.

Irak, 8 Kasım'da BM tarafından alınan 1441 sayılı silahsızlandırma kararı uyarınca elindeki kitle imha silahlarının ayrıntılı bir raporunu BM'ye sunmuştu. Irak, kitle imha silahlarına sahip olmadığını iddia ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön