HABER

Demirtaş: AB, AKP hükümetini desteklememizi istiyor

Brüksel - DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, "AB'nin kendilerinden AKP hükümetini desteklemelerini istediğini, bu konuda haklı da olabileceklerini" söyledi.

Avrupa Parlamentosunda (AP) Birleşik Sol - İskandinav Yeşil Sol konfederal grubunun ev sahipliğinde düzenlenen "AB, Türkiye ve Kürtler" konferansında konuşan Demirtaş, "AB'nin Kürt sorununun çözümü için projelerle ilgilenmek yerine, kendilerine PKK'yı terörist ilan edecek misin, yoksa etmeyecek misin şeklinde baskı yaptığını" söyledi.

"Önce sorun doğru tanımlanmalıdır. Biz bunu terör sorunu olarak tanımlamıyoruz" diye konuşan Demirtaş, "kendi bakış açılarına göre Kürt halkının etnik, kültürel ve insani açılardan reddedilmesinin sorun oluşturduğunu" söyledi.

ABD'nin 11 Eylül saldırılarının ardından tüm dünyaya "Ya bizdensin, ya düşmanımsın" yaklaşımını dayattığını ve AB'nin de bunu benimsediğini öne süren Demirtaş, "Böyle bir kültür AB'nin tarihinde, kökeninde yok. Dayatmaktan vazgeçin. Bırakın bir parti, özlemlerine göre (terör örgütüne) ne diyeceğine karar versin" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terörü kınamaları yönündeki talebine de değinen Demirtaş, "AB bizden AKP hükümetini desteklememizi istiyor. Bu konuda haklı da olabilirler. Kürtler de son seçimde çözüm için AKP'ye hak tanımışlardır" dedi.

"AKP ile diyalog ortamı bulamamaktan" yakınan Demirtaş, partisinden birçok yöneticinin tutuklandığını ve milletvekillerinin ölüm tehditleri aldığını söyledi. DTP Genel Başkanı, "Aşırı Türk milliyetçiliğini teşvik eden bir Başbakan var Türkiye'de. Bu linç kampanyası AKP'den bağımsız gelişmemiştir. Her şeye rağmen bu sorunu AKP ile çözmeye kararlıyız" diye konuştu.

Demirtaş, "öngördükleri çözümün, devletin sınırlarını zorlamadığını ve Türkçe resmi dilini reddetmediğini, 'demokratik özerklik' olarak tanımladıkları önerilerinin merkezi hükümetle yerel yönetim arasında ara kademe olarak bölge meclisini içerdiğini" kaydetti.

"Şiddetin karşısında olduklarını" savunan Demirtaş, kendilerine şüpheci yaklaşılmamasını ve samimiyetlerinden şüphe edilmemesini istedi. Demirtaş, "AB'nin demokratik gücünü, sorunu ağırlaştıran yönde değil, çözümü kolaylaştırıcı yönde kullanmasını dilediğini" kaydetti.Sorular üzerine Demirtaş, "Kürtler arasında ayrı bir devlet kurulmasını savunan olabileceğini" belirterek, "Biz bunu uygulanabilir görmüyoruz. Biz felsefi olarak da devlete karşıyız. Biz özgürlük istiyoruz. İleride devletlere ihtiyaç kalmayacak. Avrupa Birliğine bakın" şeklinde konuştu.Bu arada, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Demirtaş, Türkiye'ye "bu hafta sonuna kalmadan" döneceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön