Demirtaş: 'Partimiz halkımızın emrindedir'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, arazi kavgasında hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret etti.

Demirtaş: 'Partimiz halkımızın emrindedir'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve belediye başkanları ile birlikte geçen hafta Tekin ve Uğurlayan Aileleri arasında çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda yaşamanı yitirenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Demirtaş, "Ölen de biz, öldüren de biziz. En büyük kahramanlık ve cesaret, barıştan yana tavır koymaktır" dedi. Demirtaş ayrıca, "Tüm ailelere çağrımızdır. Yaşadığımız bütün sorunlarda partimiz, halkımızın emrinedir" şeklinde konuştu.

Bismil İlçesi’nde partililer tarafından karşılanan Demirtaş ve Kışanak, olayda 4 ferdini kaybeden Uğurlayan Ailesi’nin Uluturk Köyü Camisi’nde kurduğu taziye yerini ziyaret etti. Burada aile büyüğü Abdurrahman Uğurlayan ve diğer aile fertlerine başsağlığı dileklerinde bulundu. Abdurrahman Uğurlayan, BDP Genel Başkanı Demirtaş’a, "Hoşgeldiniz. Başımızın üstünde yeriniz var. Biz bu işi artık size bırakıyoruz. Parti olarak ne yaparsanız, ne karar alırsanız, biz ona uyacağız" dedi.

Son zamanlarda aile içi çatışmalarda anormal bir artış olduğunu, bundan üzüntü duyduklarını belirten Selahattin Demirtaş, "Taziyedeyiz, ailelerin acısını paylaşmak için buradayız" dedi. Demirtaş, "Bir kez daha bu yaşanan aile içi kavgalar, çatışmalar köylerde yaşanan silahlı kavgalar nedeniyle son derece üzgün olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm bu çatışmalarda, kavgalarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diyoruz. Ailelerine sabır, baş sağlığı diliyoruz" diye konuştu.

"YÜZ YILLIK SORUNU DİYALOGLA ÇÖZMEYE UĞRAŞIYORUZ"

Parti olarak artış gösteren aileler arasındaki kaygı verici boyutlara ulaşan kavgalara dikkat çekmek için geldiklerini anlatan Selahattin Demirtaş, şunları söyledi:

"Geçen hafta içerisinde Diyarbakır Hazro’da da benzer bir acı olay yaşandı. Bizler olayın gerekçesi, nedeni ne olursa olsun böylesine bir tutumu, böylesine bir yaklaşımı parti olarak kabul etmediğimizi, etmeyeceğimizi burada açıkça feda etmek istiyoruz. Biz parti olarak yüz yıllık bir meseleyi, Kürt sorununu konuşarak, barış içerisinde ve diyalogla çözmeye uğraşan bir hareketiz. Bu topraklara barış getirmeye çalışıyoruz. Akan kanı durdurmaya çalışıyoruz. Gençlerin birbirini öldürmesini durdurmaya çalışıyoruz ve çok şükür ki savaştan çatışmalardan kaynaklı ölümleri yüzde yüz durdurmayı başardık."

"AİLE İÇİ SORUNLARI PARTİMİZ ÇÖZSÜN"

Aile içi sorunlarının çözümüyle ile ilgili parti içinde kurdukları komisyonlar olduğunu ifade eden Demirtaş, "Tüm ailelere çağrımızdır. Yaşadığımız bütün sorunlarda partimiz, halkımızın emrinedir. Partimizin barış diyalog komisyonları var. Bütün illerde, ilçelerde var" dedi.

Ailelerin bu gibi sorunları kendi aralarında çözememeleri halinde BDP’nin bu sorunları çözeceğini belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sorunlarınızı çözemediğiniz takdirde, partimiz sorunları çözmeye hazırdır. Biz hiç bir yerde, ailelerimiz arası böylesi çatışmaların, kan davalarının, ölümlerin yaşanmasını asla kabul etmiyoruz. Bu son olsun istiyoruz. Bölgenin hiç bir yerinde, köyünde, mahallesinde şu saatten sonra, böylesine bir acı olayı bir kez daha yaşamak istemiyoruz. Herkesten ricamızdır; bütün aile büyüklerinden, aile gençleri çok sağ duyulu olması lazım. Serin kanlı olması lazım. Bu tür yöntemlerden hiç kimseye asla bir fayda gelmez. Hepimiz hep birlikte en büyük zararı görürüz. Sadece ailelerimiz zarar görmüyor. Aileler bizim ailelerimizdir, bizler zarar görüyoruz. Bütün cenazeler bizim cenazemizdir. Ölen biz, öldüren biz. Olmaz böyle kabul edemeyiz. O nedenle ailelerden, gençlerden, aile büyüklerinden beklentimiz odur ki, çok daha sabırlı, sağ duyulu olmak zorundayız. Bu kadar zorluk yaşayan bir halkın, bu kadar zulüm gören bir halkın, eziyet çeken bir halkın, bir de kendi içinde birbirine karşı bu şekilde bir tutum içine girmesi bizi gerçekten derinden üzüyor."

"ÖCALAN’IN ÇAĞRISI FIRSAT SAĞLADI"

İmralı’da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan çözüm sürecinin büyük bir fırsat sağladığı görüşünü savunan Selahattin Demirtaş, "Biz bir yandan bölgemizde, Ortadoğu’da, Türkiye’de barışı inşa etmeye çalışırken, bir yandan halkımızın kendi içerisinde birbirine karşı silah kullanarak, bir birini katletmesini asla kabul edemeyiz. Bu bizim içimizi parçalıyor. Yüreğimizi yaralıyor" dedi.

Selahattin Demirtaş, her zaman sorunlar çıkabileceğini belirterek, "Sorunlar olabilir, sıkıntılar olabilir, gerilimler olabilir ama bizler bunları kendi içimizde tartışarak, diyalogla konuşarak çözebilecek olgunluğa ulaşmış bir halkız. Bizim partimiz bu yönüyle halkımızın emrindedir" diye konuştu.

"KAHRAMANLIK VE CESARET, BARIŞTAN YANA TAVIR KOYMAKTIR"

Taziyede bulunmalarına rağmen, yeni acıları yaşanmaması için bu çağrıları yapmak durumunda olduğunu anlatan Selahattin Demirtaş, "Biz bu meseleleri de parti olarak, barış içerisinde, sulh içerisinde haletmek istiyoruz. Kan davasına dönüşmeden, bu mesele daha uzamadan, bütün aileler arasındaki barışı da sağlamak istiyoruz" dedi.

BDP’nin bunun için elinden geleni yaptığını, ailelerin de yaşananların tasvip edilmeyecek olaylar olduğunun farkına vardığını anlatan Demirtaş, şöyle dedi:

"Kendileri de bu konuda partimizin girişimlerine açık olduklarını belirtiyorlar. Bu da bizi sevindiriyor tabi ki. İnşallah bir daha böylesi acılar görmeyiz, inşallah bir daha hiç kimsenin, hiç bir ailenin başına gelmez. Böyle şeyler olup bittikten sonra da devam etmemesi için birlikte, daha fedakar, daha cesur davranmak zorundayız. Bu gibi durumlarda kahramanlık, cesaret barıştan yana tavır koymaktır. En büyük cesaret, en büyük kahramanlık odur. Onun dışında yapılacak her şey zarar verir. O nedenle bizim ailelerimizden bir kez daha ricamızdır; sabırlı olalım, sağ duyulu olalım. Alllah hepimize sabır versin. Allah rahmet etsin, hepimizin başı sağ olsun. Bütün ailelerimizin başı sağ olsun."

Bismil’deki taziyeden sonra Demirtaş ve yanındakiler bu kez Tekin Ailesi’ne taziye ziyaretinde bulunmak için Hazro İlçesi’ne gitti. (DHA)

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
NE KADAR İNANDIRICISIN GÜLTEN KIŞANAK KUR AN OKUNUYOR DUA YAPILIYOR BAŞINIZ AÇIK BIRAKIN ARTIK Bİ ÇADIR TİYATROSU OYUNUNU SİZ OTURUP KÜRT MESELASİ DİYE TUTTURMUŞSUNUZ KARDEŞİM ANLAYIN KÜRT MESELESİ YOK P K K MESELESİ VAR SİZ TARAFINIZI ÇİZİN. KÜRT MESELESİNİMİ HALLEDECEZ. PKK MESELESİNİ Mİ ONU KONUŞUN MESELA HİÇ BİR KÜRT DOSTLARIMIZ KARDEŞİMİZ İÇİN OKUL .İŞ.YOL.HASTANE ELEKTİRİK SU İSTEDİNİZ Mİ BEN DUYMADIM BAKIYORUM YOK APOYA ÖZGÜRLÜK YOK ASKER SİLAH BIRAKSIN YOK KARAKOL YAPMAYIN BUMU KÜRT KARDEŞLERİN MESELESİ BEN HİÇ SANMIYORUM Kİ KÜRTLERİN KARAKOLDAN KIŞLADAN RAHATSIZLIK DUYANI
kürt meselesi yok diye bilmen için önce kürt olman lazım.atıp tutmak kolay,başi açıklığa gelince sizlerde kıçınız açık hiç karışan olmuyor sanane
OLURMU BARAJ YAPILMASIN, ÇORAK TOPRAKLAR SULANMASIN,KÜRT İNSANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU MARABA OLARAK AĞALARA ÇALIŞSIN, BİZ NASIL OLSA O AĞALARI ELİMİZDE TUTARIZ DİYORLAR.kaN DURSUN DİYENLERE BAK.MEZRA MEZRA 1984 LERDEN BERİ BASKIN YAPIP SİZE DESTEK OLMAYAN KÜRTLERİ APONUN EMRİ İLE KATLEDENLER, HALA DİRENENLERİ SÖZDE SAVAŞ MAHKEMELERİNDE YARGILAYIP İNFAZ EDENLER ONLAR DEĞİL. .ALLAH'SIZ KİTAPSIZ YARATIKLAR.
yazıklar olsunki bize bu adamı dağdan indirip milletin meclisine soktuk sizede yazıklar olsun bunların haberini yapanlar. siz ccoluğunuza cocugunuza helal ekmek yedirmiyorsunuz. bu adamların konuşuyor olması şehitlerime yapılan en büyük haksızlıktır allah belanızı versin
SANIRIM ARTIK BİR HALİFE SEÇİLMESİ LAZIM .....YOKSA BİLİK VE DİRLİK SAĞLANAMAYACAK AMA KİM OLACAK TÜM MÜSLÜMAN ÜLKELER BORÇ BATAĞINDA GELİŞMİŞ DEĞİL , DEMOKRASİDEN YOKSUN CAHİLLİK VE CEHALET HAT SAFHADA KUVVETİ OLAN KUVVETLİ OLAN VE HALİFELİK İÇİN İDEAL TEK ÜLKE TÜRKİYE TÜRKİYE DE AKP HÜKÜMETİNİN DE YAPTIKLARI ORTADA ONA OY VERENLERDE MÜNAFIK SATILMIŞ FASIK CAHİL VE ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKAMAYAN BİR TOPLUM .. YANİ HALİFELİK GELSE BİRLEŞSELER YİNEDE SAĞLIKLI BİR SONUÇ ALAMAYCAKLAR,SONUÇ NASIL ALINIR ÖNCELİKLE BAĞIMSIZ BİR ÜLKE OLACAKLAR SONRA KUVVETLİ ORDU SU İLE HALKIN BİRLİĞİ İLE ADALETLE
Kafayı neyle yapıyon ?
mal gibi her habere aynı yorumu yapmış gerizekalı
Akşamdan kalma mısın nesin?
ne diyon sen ?
kafa var mı ki:)
en buyuk halife vicdandır kul deyıl
bir BDP kadar olamayan AKP utansın.!!
vey günaydın vey hayırlı sabahlar yev rojate bı herbı partiniz halkın hizmetindeymiş hangi halk diye soracagım by demirtaş o halki molotoflarla arabalarını , marketlerini yaktıgınızı halka zoraki kepenk kapatıgınız,çocukların ellerine 5-10 tl verip halkının camını çercevesini kırdırtgınız halkınmı emrindesiniz degilmi.beledyeniz yıllarca yatıp son seçim arfesinde göz boyamak için caddeleri asvatlaması halkının ne kadar emrinde oldugunuzu halka su saatlerinizi dışarı atın 1.yıl yarı fiyatına kullandırdıgınız yıl sonunda da saatı degiştirtiğiniz halkın 1 yıl sonra 2-3 kat para aldıgınızı unutma
su parası veriyomuydunuz
halklarin halklarla bir sorunu yok nankor herif. siyasetcilerin siyasetcilerle var. insanlari kiskirtip provake etmekte elinize kimse su dokemez. yasasin tum turkiye insanlari kahrolsun pkk kahrolsun siyaset...
AKP , size ders olsun.Adamlar kutuplaştırmıyor. Bilakis bütünleştiriyor , birleştiriyor.Dışlamıyor sizin gibi. Çapulcu demiyor ,ders alın biraz.
bunlar başımızın belası
Adam en azından kendi kürt milletini seviyor. Bizim tayyip efendi de arapları seviyor.
içinize dışınıza kan bulaşmış kürt halkına masum gözükmeye çalışan sizler işallah kürt halkı uyanmıştır.
Apo'nun emrindeyiz desene ne yalan konuşuyorsun ?
el açıp dua edenlere bakarmısınız vaybe
Keşke bizim Başbakan da hepimizi kucaklayabilse. Seçim zamanı geliyor o söylemler , hepinizin başbakanıyım diye. Hepsi hikaye
ordakı katliamıdamı jitem yaptı demirtaş ? demekkı neymiş kımse size ilişmez siz size yetersınız.oyle jitem köy yaktı adam öldürdü diye yırtınmayın boşa gene sizdendir yapanlar .işiniz gücünüz kan dökmek
ACA HALKIMIZ DEDİKLERİ KİMLER ACABA???
KIM OLACAK DUA ETMIYENLERDIR HALKIMIZ DEDIKLERI KÜRTLERI KAST EDIYORSA YUZDE DOKSAN DOKUZU DUA EDENLERDENDIR
züğürt aga fılmınden bır kare DDD
Hangi halktan bahsediyorsun demirtaş
halkın emrindelermiş..daha çok terörist kazanmak içindir...
bu kafir dinsizler el açıp zerdüşte mi yoksa taptıkları şeytana mı dua ediyorr müslümanım diyen bu kafirlerin oyununa geliyor sa oda bunlar kadar kafirdir çünki müslüman teröre destek olana da desteek olmacz
sizlerin yüzünden bugünlere gelindi sayın Demirtaş bu yüzden hikaye anlatmayın lütfen sizler ve sizin gibiler olmasaydı türk kürt alevi sunni şiiler mutlu mesut yaşıyor olacaktı sizler ve sizin gibiler yüzünden bugünlere gelindi yazık ki ne yazık söyleyecek çok sözüm var lakin mahkemeye verirsinde ceza aldırırsın diye yazmıyorum sayın Demirtaş ama partinizin ve sizin söylediklerine dirhem inanmıyorum açık ve net eğer gelmiş geçmiş sözlerinizde samimi iseniz tüm söylediğiniz sözleri ispatlayın kanıtlayın sayın Demirtaş ve partisi hodri meydan sizlere
BDPLİ YÖNETİCİLER LÜTFEN BU ARAZİ KAVGALARINI BİTİRİN BİR ARAZİ İCİN ONLARCA İNSAN VURULMAK ZORUNDAMI ÜSTELİK BU OLAYLARDAN SONRA ÜSTÜNDE KAN KOKAN BİR ARAZİNİN İNSANA NE FAYDASI OLCAK KÜRTLER KENDİNİZE GELİN BIRAKIN ZULÜM YAPMAYI NERDEYSE HER EVDE BİR SİLAH VAR BÖLE OLMAZ ZULÜMLE ŞİDDETLE KABA KUVVETLE KABADAYILIKLA BİR YERE VARAMAZSSINIZ KAN DÖKMEYİ BIRAKIN ARTIK BU BÜTÜN İNSANLAR İCİN GECERLİDİR
KÜRT HALKI SİLAHLARA OLAN ŞİDDETE OOLAN KAN DAVALIGINA OLAN KAVGAYA DÖVÜŞE OLAN ARAZİ HUSUMETLERİNE OLAN VE YOKTAN YERE 3 5 KURUŞ UGURUNA İNSANLARIN CANLARINA KIYMAYA OLAN BU ZEVKİNİZİ BIRAKIN ARTIK KENDİNİZE GELİN
bu pisliklerr halk halk deyip duruyor yetmedi o kadar boş konuşuyorlar ki baksanıza dua ederken bile kamerya bakıyor bizde inançlara saygılıyız diyor ama pkk ve uzantıları pyd suriyede ki türkiyede onca masum mu katletti yetmedi bizde meclise aldık akp sağ olsun mu mu diyelim ..işte bunları konuşturanda ses lendirende %50 lil akp liler işte size soru oy lar nereye kime gidiyor hangi amaçlar için kullanıyor diye kendinize bir sorun koyun sürüleri münafıkların yemeği kan, hırs ihtiras ve maddi menfaatleridir din sadece araçtır ..onlar için .vicdan sadece kullanılan bir sözdür
SELATTİN BEY VE EKİBİ KİME EL AÇIPTA YALVARIYORSUN SAKIN ALLAHA EL AÇIP DUA ETTİĞİNİ SÖĞLE YEMEZLER
refarandum yapalım doğuda özerklık kürdıstan kurulmasını kımler ısteycek yuzde kaç oy alacaklar acaba kendı kurt halkı ıstemıyor zaten 3 5 capulcuyla bu iş olmaz
DOĞULU İNSANLARIMIZ YETERİNCE CAN VERDİLER....BATI OYUN PEŞİNDE AKILLI OLALIM.....TÜRKİYEYİ BÖLMEK İÇİN....12. 500 000 İNSANIN ÖLÜMÜNÜ ÖNLEDİK 15 AY ÖNCE....DOĞU İLLERİNDE....Şİİ SUNNİ SAVAŞINI ÖNLEYEREK...BAKINIZ MERSİNİ ECNEBİLER DOLDURMUŞ, ÖLENLERE ACIMAYACAĞIM YAKINDA....KIZMAYA BAŞLADIM...HAYA BİTMİŞ BÖLGEDE....
Temmuzda 8.2 milyar dolar dış açık bekleniyor
zavalı herif kürtler tam Allahın kelamına uyan insanlardır bir taziyeye giderken merhumun ruhuna fatiha okurlar . sen onu dua eder diye alay konusu yapıyorsun zavalı bılaçkeman70 sende haklısın türklerde öyle bir adet yoki zavalılar başın sağolsun dyip geçiyolar
:) :) :) ... anlayana
geç diNi sen..TÜRKLÜK ruHU şaha kalkmadan birlik beraberlik ve dirlik artık söZ konusu degiLLL.
sen önce o yöre insanının fabrika ayarları ile bi oyna...böyle cehalet olmaz...ufacık çocuklar oyuncak kavgası yapıyolar, aileler bulaşıyo işe, ölüler, yaralılar...allahın otu için çatışıyolar, ölüler yaralılar....ahmedin hayvanı, mehmedin tarlasına girip yarım kilo sebze yemiş, aşiretler vuruşuyo, ölüler yaralılar....bir metrelik arazi kavgası, pompalılar, keleşler, taş, sopa, meydan muharebesi, ölüler yaralılar...araba park etmekten tut, borç alacağa kadar, her konu silahla-şiddetle-ölüyle-yaralıyla çözülmek isteniyo.. insanca konuşup uzlaşabilmeyi anlat, öğret ora insanına....
Türk-Kürt-Laz-Çerkez -Boşnak bu ülkede müslüman olanların tümü ayrımcılık yapmıyor bu bayrağa vatana sahip çıkıyor kız alıp kız veriyordu yakın zamana kadar. Ne zaman bu APO ve ermeni artıkları çıkıp kürt siyaseti yapmaya başladı Türkiyede kan akmaya başladı. Niye diğerlerinde bu siyaset sahneye konmuyor da kürtler arasında yapılıyor sebebi bazı kürtlerin eğitimi az olmasından dolduruşa çabuk gelmesinden dolayı. Bu ülke AKP nin ve daha öncekilerin basiretsizliği ve tavizleri yüzünden bölünmeye gidiyor. PKK daha çok taraftar buluyor ama kazanan kürt olmayacak kazanan Yahudi Ermeni olacak.
Toprak reformu yapacan mı sen onu söyle satılık piyon....Asıl barışı ağalarla, vatandaşının arasında yap yapacaksan....
Kürtler, pkk'lılara 'Bizim için ölmeyin. Öldürmeyin' diyor, sen hala parti peşindesin
Diğer Haberler