Demirtaş: Talihsiz bir olay

Ankara (AA)- DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, yüzde 47 oyla iktidara gelen, ülkeyi yöneten ve içinden cumhurbaşkanı çıkarmış bir partinin kapatılma girişiminin, demokrasi tarihine talihsiz bir olay olarak geçtiğini söyledi.

Demirtaş, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, parti kapatmalara karşı olduklarını, hangi parti olursa olsun, partilerin halk tarafından açılıp, halk tarafından kapatılması gerektiğini söyledi.

AK Parti hakkında açılan kapatma davasını, "Talihsiz bir olay" olarak nitelendiren Demirtaş, AK Parti'ye açılan davanın da DTP'ye açılan dava gibi, "İdeolojik" amaçlarla açıldığının görüldüğünü savundu.DTP'li Demirtaş, bu davaların, hukukun demokratik değil, ideolojik işlediğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

DTP Grup Başkanvekili Demirtaş, yüzde 47 oyla iktidara gelen, ülkeyi yöneten ve içinden cumhurbaşkanı çıkarmış bir partinin kapatılma girişiminin, demokrasi tarihine talihsiz bir olay olarak geçtiğini söyledi. Demirtaş, "Parti kapatılır ya da kapatılmaz ama bu davanın açılmış olması bile başlı başına bir talihsizliktir. Türkiye adına
üzücü" diye konuştu."AK Parti hakkında, 'Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği' iddiasıyla kapatılma davası açılıyor. Böyle olsa bile, bu kapatma gerekçesi yapılamaz" diyen Demirtaş, demokrasilerde kapatma gibi bir yaptırımın, idam cezasıyla eşdeğer olduğunu belirtti.

DTP'li Demirtaş, "İdama karşıysanız, parti kapatmaya da karşı olmanız gerekir. Partilerin, farklı yaptırımlarla cezalandırılması düşünülmeli. Kapatılma ağır bir yaptırım, kabul edilemez" dedi.