Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verildi

Eski HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun Kobani olayları nedeniyle süren soruşturma kapsamında tutuklanmasına karar verildi.

Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim 2014'te ülke genelinde gerçekleşen Kobani olaylarına ilişkin terör örgütü PKK/KCK yöneticileri ve üyeleri ile HDP MYK üyeleri ve eş genel başkanlarının sosyal medyadan halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri çağrısında bulunduklarının medyaya yansıdığını, başsavcılığın konuyla ilgili soruşturması kapsamında, suç tarihinde HDP Eş Genel Başkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun ifadelerinin alınmasının ardından sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince tutuklandıklarını bildirdi.

Başsavcılık, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "kamuoyunda 6-7-8 Ekim Kobani olayları olarak bilinen olaylarda PKK/KCK terör örgütü sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik ve kadın yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş bakanlarınca sosyal medya üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çağrılar yapıldığının basın yayın kuruluşlarına yansıdığı" ifade edildi.

'TERÖR OLAYLARI 32 İLDE GERÇEKLEŞTİĞİ İÇİN SORUŞTURMA ALANI GENİŞ'

"Bu çağrılar üzerine başta Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bulunan iller olmak üzere toplam 32 ilde çıkan olaylarda 38 vatandaşın hayatını kaybettiği, çok sayıda güvenlik görevlisi ile vatandaşın yaralandığı, kamu binaları ve araçlarının yağmalanarak zarar gördüğü" belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülke genelinde meydana gelen olaylar nedeniyle sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yöneticileri ve partileri ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/146757 soruşturma sayılı dosyası üzerinden 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' (TCK 302), 'nitelikli kasten adam öldürme', 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' (TCK 82), 'yağma' (TCK 149), 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' (TCK 109), 'mala zarar verme' (TCK 151, 152), 'kasten yaralama' (TCK 86), 'hırsızlık' (TCK 141, 142), 'iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal' (TCK 116/1-2-4, 119) suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma konusu olan terör olaylarının 32 ilde gerçekleşmesi nedeniyle soruşturma alanının genişliği, mağdur/müşteki ve şüpheli sayısının fazlalığına bağlı olarak delillerin toplanma işlemlerinin tamamlanması üzerine suç tarihi itibarıyla HDP Eş Genel Başkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun soruşturma kapsamında ifadelerinin alınmasını müteakip tutuklama talebi ile sevk edildikleri Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Eylül 2019 tarihli kararıyla tutuklanmalarına karar verilmiştir."

Açıklamada, "soruşturma kapsamında, mevcut diğer şüpheliler yönünden de soruşturmanın tüm yönleriyle devam ettiği" bildirildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
bir CHP li olarak, Selahattin Demirtaş in yanindayiz
yuh artık.devleti bölmeye çalışan birine Atatürk'ün kurmuş olduğu parti nasıl sahip çıkar.sen chp sozcüsümüsün
@pftgg101 bir vatan haini olarak selahattin demirtaşın yanındayız diyin bence,farkınız yok yazık
@pftgg101 sizede bu yakısır zaten TÜRK askerine kursun sıkan şehit edenlerle bir olmak
chp yi niye katiyorsun? algi operasyonu yapma!
chp li olduğunu sanmıyorum. algı operasyonu yapacak. akp.liler de vay işte chp.liyi görüyormusun diyecek. demirtaşın yaptığı kışkırtma suçundan farksız yaptığın.
@pftgg101 pis pravakatör sen chp li değilsin
@pftgg101 Devleti bolmeye calisan satan har vurup harman savuranlar suan devletin basinda demirtas zaren tutuklu ayni suctan tekrar tutuklama karari cikiyor adalet bunun neresinde
sen chp li felan degilsin bu bariz belli. ama merak etme senin gibiler sayesinde chp yeniden iktidar
Neden bukadar tepki vermişler Sana.. "Her evden bir Oy HDP'ye" dendiğinde "HDP'ye Oy Vermek Milli Vazifedir" dendiğinde "Demirtaş'ın Çizgisini Beğeniyorum" dendiğinde Devlet Kayyum atadığında"Gaflettir Dalalettir" dendiğinde ALKIŞLAMIŞLARDI HALBUKİ! Sen Gerçek CHP'lisin ..Tepkilere aldırma
ssopa tebrikler kardeşim
millet idam istiyor, Cumhurbaşkanı her nedense TBMM'ne sığınıyor. İstese hemen şimdi KHK kararıyla şimdi çıkarır
parti başkanı pkklı ise partiyide kapatın zaten kamp başvuru noktasına çevirmişler battaniye yorgan pandiyon yeri gibi içerisi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler