Demirtaş: "Yargıtay kararı talihsizlik"

ANKARA (ANKA) -DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Yargıtay'ın dün kendisi hakkında verdiği kararı talihsizlik olarak değerlendirdi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ve AKP Diyarbakır Milletvekili Kudbettin Arzu, Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeleri ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Konsey Yürütme Kurulu Başkanı Bedriye Aydın, Diyarbakır'ın sorunları ve çözüm önerileri konusunda bilgi verirken, DTP'li Demirtaş da Diyarbakır'ın güçlü bir sivil toplum yapısına sahip olduğunu ve demokratik baskı ile kentin sorunlarını çözme konusunda duyarlı olduklarını söyledi.

Demirtaş, basın toplantısının ardından ise gazetecilerin soruları üzerine dün Yargıtay'ın kendisiyle ilgili verdiği kararı değerlendirdi. Kendisine henüz tebliğ yapılmadığını belirten Demirtaş, Yargıtay kararının basına yansıdığı halinde yanlışlık bulunduğunu kaydederek, suçu ve suçluyu övmekten değil, örgüt propagandası yapmaktan yargılandığını ve ceza aldığını söyledi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında verdiği kararla ilgili olarak Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunduğunu ifade eden Demirtaş, Yargıtay'ın ‘milletvekili seçilmiş olmasına rağmen sanık hakkındaki yargılamanın durdurulamayacağı"na ilişkin kararıyla ilgili olarak "Yargıtay ilk kez böyle bir tespit yaptı. Dokunulmazlığım olmasına rağmen Yargıtay'ın, yargılanmamın devam etmesi yönündeki kararı talihsizliktir. Bu diğer davalara da emsal teşkil eder" diye konuştu.