Demirtaş’tan AB ve NATO‘ya çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel’de, barış sürecinin devamı için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulundu.

Demirtaş’tan AB ve NATO‘ya çağrı

Halkların Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çarşamba günü sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel'de temaslarını sürdürüyor. Kürt sorununun barışçı çözümü için AB'yi daha aktif olmaya çağıran Demirtaş, "AB, PKK ile Türkiye arasında müzakereleri çok açık ve belirgin bir şekilde desteklemelidir" dedi.

AB'nin Ankara ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin ilerlemesi ve yeni bir ateşkes için baskı yapmasını isteyen Demirtaş, NATO'yu da Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı belirgin bir konum almaya çağırdı. Demirtaş, yaşananın adil olmayan ve dayanağı bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi.

Geçen hafta AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir telefon görüşmesi yapan Selahattin Demirtaş, bugün Mogherini'nin büro şefi Stefano Manservisi ile bir araya gelecek.

Tarafsız gözlemci çağrısı

Demirtaş perşembe günü Alman basın ajansı dpa'ya verdiği demeçte, seçimler sonrasında artık bir koalisyon hükümeti kurulması şansı görmediğini belirterek, Türkiye'nin erken seçimlere doğru yol aldığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı propaganda yoluyla HDP'ye zarar vermek için elinden geleni yapmakla suçlayan Demirtaş, AB'nin ateşkes ve müzakerelerin yeniden başlaması için devreye girmesini istedi.

Demirtaş dpa'ya verdiği demeçte, gelecekte müzakerelere tarafsız bir gözlemcinin de dahil olması gerektiğini belirterek, bu rolü AB'nin ya da başka bir kurumun üstlenebileceğini kaydetti.

Demirtaş'ın Brüksel'de PKK için lobi çalışmalarını koordine eden KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile de görüştüğü belirtiliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,AFP / BK,NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 150 yorum
Kanla beslenen bir örgütü mağdur rolu oynaması ne kadar da aptalca değil mi hala saflar inanıyor buna, bir kürt olarak diyorum bu kürt değil ermeni tohumu ne zaman uyanacaksınız !
Ben de AB ve NATO'ya sesleniyorum buradan. PKK yıllarca Türk askerilerin, pisipisine şehit ederken neden sesiniz çıkmadı ? Ya da İsrail Filistin'de hastaneleri bombalarken nerelerdeydiniz ?
@denizli_1992 Konuşma lan Beyaz kürt siz türkleşmiş hatta leşleşmiş gücün yanında kuluçlanan Adi kürtlersiniz.Nefes bile almayıun bence ziyan
@denizli_1992 Ben de bir Türk olarak senin Kürt lüğüne tüküreyim. kaça sattın kendini faşolara soysuz.
selo haklı ab ve nato bize atom bombası versede pkk nın kafasına kafasına atsak
NASIL BASKI YAPICAK HERGÜN KAPHECE POLİSE ASKERE PUSU KURUYORSUN ONDAN SONTA MECLİSE ÇIKIP YEMİN EDİYORSUN NAMUSUM VERŞEREFİM ÜZERİNE
Ab operasyonlara karsi konum alacagina pkk ya karsi konum alsinda abrupadaki pkk kamplarini kapatsinlar.pkk ostedigini yaoabilir ama tc izleyecek donemi bitti...
bunlara yalvardığın kadar pkk'ya yalvarsaydın,bunlara yalvarmanla sonuç değişmeyecek,kaybedeceksiniz.
@cbozanli yalvaran sizin gibi olsun. selocan fakir çocuklar egemenlerin saltanat sürmesi uğruna birbirini boğazlamasın diye mücadele veriyor oysa bir sürü beyni zehirlenmiş salak bunu anlıyamıyor.
işte bak kürtler barış istiyor dimi.bütün dunyaya çağrı yapan bir halkın temsilcisine vekilikten mahrum etmeye çağırırlar.b8u nasıl insanlık bu nasıl yünetimmişki.türkiye halkları bunları görmüyüormu.aslında artık görmeye başlamışlarda.bu hükümet yanlısı medya varya kafaiarını karıştırıyorlar.zaten akp ni kafası karışmış.ne yaptıklarını kendileri,de bilemezler durmdalar.sebebide tek adam saray kralıklarıaslında biri lewri çıkıp yeter be kardeşim artık senin dediklerin olmuyavcak.diyen erkek yokki o aprtide.tek kişilkli partilerin anlamı cuntacılıktır .tek adam her şeyi bilemez kardeşim.bak avn
@48kral72 sen önce KATİLE KATİL,teröriste terörist de sonra hükümetle uğraşırız
@48kral72 Oraya buraya çağrı yapmasına gerek yok. Çağrı yapacağı tek bir yer var. Cesareti varsa pkk ya seslensin. Silahları susturun desin. Bakalım diyebiliyor mu. barış isteyen önce terör yapanları kınar.
@48kral72 kiciniz yine sikisti bombalar gelince yine baris baris demeye basladiniz ama yok kökünüz kazinana kadar devam bombalamaya
sen benım ödedığım vergıden maaş alıyorsun ve o maaşla evıne ekmek götürüyorsun meclıse çıkıp yemın edıyorsun vekıl oluyorsun be kahpe adam be utanmaz arlanmaz adam arkadan vuran haın adam nedır derdın neden pkk yı kınamıyorsun sen maaşını T.C DEVLETİ.nden alıyorsun neyın çağrısını yapıyorsun ahlaksız kahpe
ey vatandaş: her kafadan farklı ses. pkk terörü ısrarlı ilerliyor. belirli noktada abd ve bm. müdahele edecek ırakdaki gibi tampon bölgeyle türkiyeyi bölecekler. kazanan sadeece akp ve başındaki bir avuç kazançlı çıkacak. bunların abd de yerleri hazır. biri zaten orda. milet uyusun. ama adamlar yollrı yaptılar değilmi. eyvah ey. bir atatüğrk daha yok. ona göre
@egokskimya Akp ve başındaki bir avuç insan ne kazanacak onuda bir yazsaydın. Kafandan uydurduğun şeyleri yazmışın.
yeter artık yalan yanlış sahtekar düzenbazlığına,askere saldır sonra silah bırak de,asker kimseye durduğu yerde karşılık vermez,asker kimsenin peşindende koşmaz,ordu saldırıda değil savunmada,saldıran sizsiniz.silahı bırakacakda sizsiniz.
bir terör örgütüne destek istemek nasıl kafadır yahu
eşşeği kaybolmuş ermeni gibi bakarsın öyle
@aralid27 VALLA KARDEŞ NE GÜZEL YAZMIŞSIN...AĞZINA SAĞLIK..
arsızlık böyle bişey.
Hayret yahu nerdeyse Türkler bizim ülkemizi işgal ediyor diyecekler.. Yuh yani.
Kimin maşası olduğunuz ne kadar da belli oluyor... Avrupa da biliyor ki yer yüzünde kullanmaya en müsait toplum Kürtlerdir... Sizi iliğinize kadar sömürmeden yardım edeceklerini mi sanıyorsunuz...?
etekler tutuşmuş mu bana mı öyle geliyor selo? onun bunun kapısında dileneceğine türkiye cumhuriyetinin kapısındaki duruşunu değiştir. daha mantıklı ve daha verimli olur. ab veya avrupa veya abd hangisi menfaatlerine ters düşeni kabul ederler ki? bugüne kadar menfaatleri için size hep yardım ettiler ama görünen o ki sizden ne köy ne de kasaba olacağını anladılar ve isteklerinize pek olumlu cevap alamıyorsunuz. çünkü sizi kabul etmeleri türkiyeyi atmaları demek. mantıken bu da doğru değil. iyisi mi siz adam olmayı deneyin, bu konuda türkiye yardımcı olacaktır, bundan emin olabilirsin.
@cihat_12 aslı ermeni ,partide kaç kürt varki
ateşkesmiş! etme ateş kardeşim, çık git sınırların dışına ne ateş kalır ne şehit! ateşkes savaşta olur vurkaç yapan teöristle neyin ateşkesini yapıcan?
Demirtaş pkk bitmeden durmak yok. barış marış yok silahı bırak ondan sonra gel ne derdin karın ağrın varsa görelim bu millet nasıl yaşıyorsa sizde öyle yaşayacaksınız.BEN KÜRTLE, KÜRT BENİMLE YAŞIYORSA SEN NEYİN KAFASINI ....................
bu yaz kar yağacak korkma..
doktor kendi haline bırakın dedi :)
İki yüzlü, hain, nankör, yalancı selo. Zahmet edip taaa AB ye , Natoya gidip yardım istemene ne gerek var. Madem bu kadar iyi niyetlisiniz, Kandile bir telefon aç talimat ver silahları durdurun bırakın diye. Pkk silahı bırakınca TSK ateşi keser zaten. Sonra gidersin hükümete biz hatamızdan döndük, bundan sonra insanca Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı yaşayacağız diye özür dilersiniz af istersiniz. Nasılsa Devletimizde sizi af eder ve huzur, barış ve kardeşlik içinde yaşar gideriz. Haaa senin amacın başka ise, aklından başka türlü türlü çakallıklar geçiyorsa orasını bilemeyiz.
chp li hainler düşünsün nasıl oylarını bilerek bastıklarını unutmasınlar...
ne oldu kroo? tutuştumu bi yerlerin? hani tangır tangır dangırdıyordun ya. hani arkanızda örgüt vardı ya. örgüt köpekleri süreci suistimal ederken hiç sesin çıkmıyordu ya. şimdi PKK diye bir terör örgütü kalmayana kadar devam bombalamaya.
bu arkadaş napıyo orlarda ya:) birileri tutsun şunu
ahhh tayip ah seçim baraj ını 100 de 15 çıkarsaydın bunlara değerinin üzerinde değer vermeseydin bunları hiç yaşamayacaktık DEMİRTAŞve PKK TEK SORÜMLUSU ÇÖZÜM SÜRECİYMİŞ alsana çözüm süreci ÇÖZ OTURHERKESİN ÇOK DİKKATLİ OLMSI LAZIM
Sen Ermeni soyundan mısın?
@hbursa türkiyede hakkari şırnak dışındaki kürtlerin hepsi ermenidir. van, diyarbakır, malatya, muş, bitlis, bingöl, elazığ vs burada ben kürdüm diyenler hani şu tehcir sırasında öldü denilen 3 milyon ermeninin torunlarıdır. işin ilginç tarafı yeni nesil bunun farkında değildir ve garip şekilde kürt millyetçisi olmuşlardır.
şrfsiz pkk köpekleri ait olduğunuz yere gidin pkk destek veren kpkler sizlerde durmayın gidin sonunuz vahim
NATO ABD ve batı ülkeleri bizim dostumuz değildir.
PKKYA SÖZ GECiREMEDiGiNiZI ANLADIK ZATEN G@T KORKUSUNA TERÖR ÖRGÜTÜDE DiYEMiYOSUNUZ AMA UTANMADAN ARLANMADAN HALÄ BARIS DiYOSUNUZ ARTIK KiMSE YEMiYO SELAHATTiN DEMiRTAS HAYDi 2LEEEEE.
Göt korkusu salmış seloyu size barış falan yok sonuna kadar bombalama ya devam
Kandilden ses çıkmayınca Selonun morali bozulur ve bari kalan pkk'lıları kurtarayım der ve yollara düşer, abilerinden yardım ister !
bunlar şeref yoksunu şereflerini kaybetmiş capulcu sürüsü ne sandın denyoo sen öldüreceksin devlet bakacak sizin varyaa babanız belli bile değil
Köpek Gibi Ordan Oraya gidersin Artık Geçti Bolu Pazarı Seloo Başbakanın Dediği Gibi Bu TÜRKİYE 1 hafta önceki TÜRKİYE değil Daha Güçlü Daha Kuvvetli Herşey Bitiyor Yavaş Yavaş PKK biticek Ondan Sonrada Herkes Paşalar Gibi Yaşıyacak Ülkede
40.000 KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİYASİ UZANTISI OLARAK HANGİ YÜZLE BU TALEPTE BULUNUYORSUN YÜZSÜZ HERİF.....
Ateş kes felan yok ulan,defolup gidin bu ülkemizden haşereler fareler.
ermeni ttohumu bunlar ermenii sonları gelecekkkk
lan bugünde şehidimiz var kanı bozuk bu devlet hala neyi bekler anlamış değilken sende kalkıp barışdan sözetme
ne o onun bunun çocuğu kansız dağdan leşleri toplamaya başlayınca götünüz tutuştu bizim asker polis şehit olurken niye başvurmadınız it soyları
tamamen kuyruk meselesi. sıkışınca dünyayı ayağa kaldırıyorlar.
bu günlerin tek sorumlusu akp dir ey millet cüm süreci diye diye türkiye pkk teslim edildi
@talha.akar Ey millet cahiller konuşuyor diye haklı olamazlar. MHp ve chp hdp ye destek verirken düşünecekti. Bu ülkenin bu hale gelmesinin sorumluları hdp chp ve mhp dir. seçimden önce kim öldü cevap verin?
gökten 3 bomba düşmüş biri cudiye biri kandile diyeri imralıya... SELEYO DA NE DÜŞMÜŞ..?????????? 3/1
Diğer Haberler