HABER

Demirtaş’tan AB ve NATO‘ya çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel’de, barış sürecinin devamı için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulundu.

Demirtaş’tan AB ve NATO‘ya çağrı

Halkların Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çarşamba günü sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel'de temaslarını sürdürüyor. Kürt sorununun barışçı çözümü için AB'yi daha aktif olmaya çağıran Demirtaş, "AB, PKK ile Türkiye arasında müzakereleri çok açık ve belirgin bir şekilde desteklemelidir" dedi.

AB'nin Ankara ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin ilerlemesi ve yeni bir ateşkes için baskı yapmasını isteyen Demirtaş, NATO'yu da Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı belirgin bir konum almaya çağırdı. Demirtaş, yaşananın adil olmayan ve dayanağı bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi.

Geçen hafta AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir telefon görüşmesi yapan Selahattin Demirtaş, bugün Mogherini'nin büro şefi Stefano Manservisi ile bir araya gelecek.

Tarafsız gözlemci çağrısı

Demirtaş perşembe günü Alman basın ajansı dpa'ya verdiği demeçte, seçimler sonrasında artık bir koalisyon hükümeti kurulması şansı görmediğini belirterek, Türkiye'nin erken seçimlere doğru yol aldığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı propaganda yoluyla HDP'ye zarar vermek için elinden geleni yapmakla suçlayan Demirtaş, AB'nin ateşkes ve müzakerelerin yeniden başlaması için devreye girmesini istedi.

Demirtaş dpa'ya verdiği demeçte, gelecekte müzakerelere tarafsız bir gözlemcinin de dahil olması gerektiğini belirterek, bu rolü AB'nin ya da başka bir kurumun üstlenebileceğini kaydetti.

Demirtaş'ın Brüksel'de PKK için lobi çalışmalarını koordine eden KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile de görüştüğü belirtiliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,AFP / BK,NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 150 yorum
Kanla beslenen bir örgütü mağdur rolu oynaması ne kadar da aptalca değil mi hala saflar inanıyor buna, bir kürt olarak diyorum bu kürt değil ermeni tohumu ne zaman uyanacaksınız !
Ben de AB ve NATO'ya sesleniyorum buradan. PKK yıllarca Türk askerilerin, pisipisine şehit ederken neden sesiniz çıkmadı ? Ya da İsrail Filistin'de hastaneleri bombalarken nerelerdeydiniz ?
@denizli_1992 Konuşma lan Beyaz kürt siz türkleşmiş hatta leşleşmiş gücün yanında kuluçlanan Adi kürtlersiniz.Nefes bile almayıun bence ziyan
@denizli_1992 Ben de bir Türk olarak senin Kürt lüğüne tüküreyim. kaça sattın kendini faşolara soysuz.
selo haklı ab ve nato bize atom bombası versede pkk nın kafasına kafasına atsak
NASIL BASKI YAPICAK HERGÜN KAPHECE POLİSE ASKERE PUSU KURUYORSUN ONDAN SONTA MECLİSE ÇIKIP YEMİN EDİYORSUN NAMUSUM VERŞEREFİM ÜZERİNE
Geri Dön