HABER

Demirtaş'tan barış mesajı

HDP'nin 3.

Olağanüstü Kongresi'ne mesaj gönderen Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, "Dolmabahçe Sarayı'na gömülen barış umutlarımızı yeniden ve daha güçlü bir şekilde haykırma zamanıdır" dedi.Tutuklu Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından HDP, Ankara'da 3'üncü Olağanüstü Kongresi'ni düzenliyor. Açılış konuşmalarının yapılmadığı kongrede HDP Eş Genel Başkanı, Edirne Cezaevi'nde bulunan Selahattin Demirtaş'ın mesajı HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Figen Yüksekdağ'ın mesajıysa HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay tarafından okundu.

Mesajında "İnançlarımız, ibadetlerimiz, ideolojilerimiz, türkülerimiz, halaylarımız, horonlarımız, dualarımız, rüyalarımız hep ortak yaşam ve toplumsal barış üzerineyken, bizler bunlar için daha somut, daha sonuç alıcı adımlar atmaktan çekinmeyelim. Siyasette cesaret budur" diyen Demirtaş, barış sürecine atıfta bulunarak, "Bin bir emekle gerçekleştirdiğimiz, ama bir türlü nihayete erdiremediğimiz, en son Dolmabahçe Sarayı'na gömülen barış umutlarımızı yeniden ve daha güçlü bir şekilde haykırma zamanıdır. Cumhuriyet'in demokratik değerlerine sahip çıkmak, eksiklerini gidererek, yanlışlarını düzelterek, Cumhuriyeti demokratikleştirerek mümkün olur. Ortak vatanda birlikte, eşit ve kardeşçe yaşamak için, demokrasisi güçlü bir Cumhuriyet'in onurlu eşit yurttaşları olarak korkmadan, birbirimize dostlukla sarılabilmek için hepinizi cesarete davet ediyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise tutuklu olduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden kongreye gönderdiği mesajında, "Partiye, halklarımıza, barış, emek, özgürlük davamıza karşı görevlerim kesintisiz devam ediyor. Bu zorlu dönemeçten de maharetle geçeceğimize olan inancım tam. Zorunlu olarak ama yürek ferahlığıyla Eş Genel Başkanlık görev ve pozisyonunu devrediyorum" dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir açılış konuşması yapmayacağını söyleyerek, "20 Mayıs'tan başlayan ve bugüne kadar devam eden siyasi darbenin hükümsüz olduğunun bir kez daha ispatı için bir kez daha bu darbeyi tanımadığımızın göstergesi olarak açılış konuşmasını yapmıyoruz. Açılış konuşmasını esas itibariyle Sayın Selahattin Demirtaş ve Sayın Figen Yüksekdağ, bir kez daha bu kongrede gerçekleştiriyorlar. Bu duygularla sizler adına binlerce selamı cezaevlerine, zindanlara, eş başkanlarımız şahsında bütün yoldaşlarımıza gönderiyoruz" diye konuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

DHA, HT/EC

Geri Dön