Demokrasi bu kadar ucuz mu?

BATMAN (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin zorlukla kazandıklarını kimseye heba ettirmeyiz, demokratik istikrarı kimseye bozdurtmayız" dedi.
Başbakan Erdoğan, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Batman 2. Olağan Gençlik Kongresi'ne katıldı. Gençlere seslenen Erdoğan, "Sizin genç yüreklerinizdeki heyecanı paylaşmaktan, sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. Ülkenize duyduğunuz güçlü niyetlerle geleceğe daha emin adımlarla yürüyoruz. Türkiye'nin enerjisi siz gençlersiniz. Türkiye'nin gücü sizsiniz" diye konuştu. Türkiye'de siyasetin gençlerin enerjisine, heyecanına daha fazla ihtiyacı olduğunu kaydeden Erdoğan, "AK Parti gençliğinin düzenlediği bu kongreler vesilesiyle ilk gençlik yıllarıma dönüyorum. Bu sayede geçmişin muhasebesini yapıyor, o günlerden bu günlere Türkiye'de yaşanan değişimi gözler önüne getiriyorum. Büyük acılara, büyük sıkıntılara şahit olduk, büyük badireler atlattık. Ciğerim yanarak söylüyorum. Geçmişe dönüp baktıkça neler görüyoruz? Ne yazık ki, geriye doğru gittikçe binlerce, onbinlerce gencimizin gözlerindeki pırıltının ideolojik hesaplaşmalar, siyasi hesaplaşmalar nedeniyle kaybolup gittiğini görüyorum. Bir gelecek ideali olmayan, hamasetten öte bir heyecan taşımayan, yüreğindeki gençlik ateşi sönen siyasetçiler; gençleri kamplara böldüler, birbirlerine kırdırdılar. Gençlerimizin enerjisini, iradesini birebir gören bu siyasi anlayışlar; maalesef binlerce, milyonlarca gencimizin yıllarını heba ettiler. Türkiye'nin onlarca yılını heba ettiler. O günleri üzüntüyle, acıyla hatırlıyoruz. Ama şükürler olsun ki artık buna izin vermeyecek bir gençlik var. Bugün siz varsınız" dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti gençliğinin elinde döner bıçağıyla, satırla dolaşan bir gençlik olmadığını ifade ederek, "AK Parti gençliği bilgisayarla, modern Türkiye'nin gençliğini hazırlayan bir gençliktir. Kalemiyle kitabıyla yarınların planlamasını yapan gençliktir. Çünkü bugün genç beyinlerin enerjisini sömüren değil, onların enerjisine liyakatle siyasete taşıyan bir AK parti var. AK Parti, bu ülkenin Türkiye sevdalısı genç ruhlarının gönlünden doğan bir partidir. AK Parti dışında gençlik kolları
kongrelerini bu şekilde düzenli yapan bir ikinci başka parti var mı? İşte bizim farkımız bu" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN GÜÇ KAZANMASINDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR" Türkiye'nin bugün büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde yarınlara yürüdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz, Türkiye'yi Atatürk'ün hedeflediği muasır medeniyet seviyesine çıkarmaya çalışırken, halkımızın yaşam standardını yükseltme gayreti gösterirken, birileri de çıkıyor milletimizin kazanımlarını bir çırpıda heba etmenin yollarını arıyor. Demokratik reformlarda, hak ve özgürlük alanındaki açılımlarda Türkiye'nin her geçen gün güç ve itibar kazanmasından rahatsız olanlar var. Milli iradeye saygı göstermekte, demokratik standartları çağdaş değerler içerisine sindirmekte zorlananlar var. Sorumlu ve duyarlı
bir davranış içerisinde değiller. Herkes, şunu çok iyi bilmelidir. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaşlaşma hedefinden hiç kimse saptıramayacaktır. Türkiye'nin zorluklarla kazandıklarını kimseye heba ettirmeyiz. Demokratik istikrarı kimseye bozdurmayız. Türkiye'nin demokratik dönüşümüne ayak uyduramayanlar olabilir. Biz demokratik yürüyüşümüze aynı kararlılıkla, aynı heyecanla devam edeceğiz. Biz yola çıkarken, ne dedik... Tıpkı Aşık Veysel gibi. 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' Hatırlayın. Ondan bu yana yaklaşık 6.5 yıl geçti. Uzun ince bir yolda yürüdük, engeller çıktı, hepsini aştık. Bundan sonra da çıkacak, yine aşacağız. Çünkü, 16 milyon 500 bin seçmen 22 Temmuz'da AK Parti'ye oy vermiş. 16 milyon 500 bin insanın evet iradesini hiçe saymak var mı? Demokrasi dediğimiz şey bu kadar ucuz mu? Bu nasıl bir yaklaşımdır, bu nasıl bir anlayıştır? Dolayısıyla sorumluluk duygusuyla hareket edemeyenlerin faturasını her seferinde bu millet ödemek zorunda bırakılamaz. Türkiye'nin demokratlık saygınlığına gölge düşürenler, bunca emekten sonra siyasi istikrarı gözü kapalı tehlikeye atanlar bunun vebalini de taşıyacaktır. Bu millet ne badireler atlattı, demokratik kazanımları için ne bedeller ödedi. Bu günlere geldi. Bu millete böyle bir haksızlığı kimse veba göremez. Bu talihsiz girişimin hukuki zemini olmadığı gibi millet vicdanında hiç bir meşruiyeti de yoktur. Milletimiz hiç layık olmadığı halde böyle bir ayıpla karşı karşıya bırakanlar, bunun utancını yaşamaktan kurtulamayacaktır. 22 Temmuz'da sizler sandıkta verdiğiniz oylarla bize nasıl sahip çıktığınızı gösterdiniz. Bazı insanlar vardır, kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dileri vardır gerçekleri konuşamazlar."

"3 TANE KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR" Başbakan Erdoğan, 3 tane kırmızı çizgilerinin olduğunu ifade ederek, "Dedik ki bizde etnik milliyetçilik yok, bölgesel milliyetçilik yok, dinsel milliyetçilik yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak beraberiz, bütünüz. Herkes kendi etnik kimliğini ifade etmede serbesttir. Ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Kürt'üyle, Çerkez'iyle Türk'üyle, Laz'ıyla ...... bunlar bizim için birer zenginliktir. Bunu böyle bileceğiz. Bizim için Ege neyse, Marmara neyse, Akdeniz neyse, Doğu Anadolu da odur, Güneydoğu Anadolu da odur. Bunu biz ispat ettik mi, ettik. Şurada 5 yılda bizim Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yaptığımızın toplamı ne biliyor musunuz? 8.5 katrilyondur. 79 senede böyle bir şey görülmedi. Okullarımızdan alın, hastanelerimize varıncaya kadar. Adalet saraylarına varıncaya, yollarımıza varıncaya kadar. Tarımdaki desteklemelere varıncaya kadar, TOKİ'lere varzrten Başbakan Erdoğan, sözıncaya kadar bunu göreceksiniz. Allah aşkına, şu anda Batman'ın yolu olmayan, suyu olmayan köyü kaldı mı? Bunlar iktidarımızla oldu. Niye? Biz dertliyiz, dertli. Biz halkımızı seviyoruz, onun için de bunu başaracağız dedik, başardık ve başarıyoruz. Eksikleri de gideceğiz. Batman'da üniversite var mıydı? Yaptık mı yaptık. Şimdi Batman'da üniversite var mı, var. Daha geliştireceğiz. Niye biz size sevdalıyız? Biz bu ülkeye sevdalıyız. Ege ne görüyorsa Doğu'da onu görecek. Üniversite olmayan il kalmayacak. Hükümet olarak bizim görevimiz, bu üniversiteleri yapmak. Öğretmenini atamak YÖK'ün görevi. Herkes işini bilecek" diye konuştu.