HABER

Demokratik Kongo'da barış anlaşması

PRETORIA (İHA) - Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin geleceğiyle ilgili olarak sürdürülen yoğun müzakereler neticesinde, tarafları temsil eden delegelerin bir barış anlaşması imzaladıkları ve ülkede 4 yıldır devam eden kanlı savaşın sona ermesini sağlayacak bir yönetim modeli üzerinde uzlaştıkları bildirildi.

Anlaşmada, halihazırda devlet başkanı olan Joseph Kabila'nın, seçimlere kadar devam edecek olan 2 yıllık geçiş dönemi zarfında görevine devam etmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Kabila'nın, hükümeti temsil eden 4 yardımcısının olacağı ve yardımcılardan ikisinin, ülkenin önde gelen 2 isyancı grubunu temsil edeceği öğrenildi.
Bakanlıkların çeşitli partiler tarafından paylaşılmasını öngören barış anlaşmasının, Kinşasa Hükümeti, isyancılar, militan gruplar ve muhalif politikacıları temsil eden delegeler tarafından imzalandığı bildirildi.

Ülkede, 1998 yılında şimdiki devlet başkanının babası olan Laurent Kabila'ya yönelik darbe teşebbüsünün ardından iç savaş çıkmış ve 4 yıl zarfında yaklaşık 2.5 milyon insan çatışmalarda yaşamını yitirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler