HABER

Deneme alanında radyoaktivite

Deneme alanında radyoaktivite

SEUL (İHA) - Kuzey Kore, füze denemelerini sürdürürken, geçtiğimiz Pazartesi ilk kez nükleer denemelerde bulunduğunu açıklamasıyla birlikte var olan uluslararası kamuouyu tepkisinin daha da armasına sebep olmuştu.

Testlerine devam eden Kuzey Kore'ye ilişkin açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, denemelerin yapıldığı alanda radyoaktivite tespit edildiğini duyurdu. Kuzey Kore'ye yönelik olarak uluslararası kamuoyu tarafından gelen eleştiriler daha da yoğunlaşarak sürüyor. Pazartesi günü ilk kez nükleer testlerin uygulandığını açıklayan Kuzey Kore'ye başta Japonya olmak üzere çok sayıda ülke tarafından tepki gelirken, teslerini sürdüren ülke için ABD'li yetkililer, Kuzey Kore'nin testlerini sürdürdüğü bölgede radyoaktivite tespit edildiğini bildirdi.

Ülkedeki ulusal haber ajansı Yonhap, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir istihbarat yetkilisine dayandırdığı haberinde, denemelerin yapıldığı bölgede, havada radyoaktivite saptandığını duyurdu. Haberde konuya ilişkin olarak demeç veren yetkili, "ABD tarafından bu sabah edindiğimiz bilgiye göre, nükleer testlerin yapıldığı alandaki havada radyoaktivite tespit edilmiş durumda" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön