HABER

Deniz Akkaya, prezervatif dağıttı

ANKARA (İHA) - Ünlü manken Deniz Akkaya, ABD eski Başkanı Bill Clinton'un, 'Kızınızı prezervatif kullanması yönünde teşvik ediyor musunuz?' sorusuna cevap verdiğini belirterek, "Bizim başbakanımıza bu sorulsa ne cevap verir merak ediyorum" dedi

Ankara'da 1. Ulusal AIDS Savaşım Sempozyumu'na konuşmacı olarak katılan ünlü manken Deniz Akkaya, son zamanlarda sanat dünyasında yaşanan çok eşlilik konusunu eleştirerek, "Ben AIDS'ten korunmanın en kolay ve doğru yolunun tek eşlilik ve yaygın prezervatif kullanımı olduğunu düşünüyorum" dedi. Akkaya, prezervatifin marketlerde satılmasını ve insanlar tarafından utanılmadan alınması gerektiğini söyledi.

HIV/ AIDS ile savaşımda, ünlü olmanın sorumluluklarına da değinen Akkaya, yöneticilerin de aralarında farklar olduğunu belirterek, Başbakan Abdullah Gül ile Bill Clinton'ı karşılaştırdı. Ünlü manken, "Biri dünya lideri, diğeri sadece başbakan. Dünya lideri Bill Clinton çevresindeki çocukların 'Kızınızı prezervatif kullanması yönünde teşvik ediyor musunuz?' sorularını yanıtlayabiliyor, bizim başbakanımıza bu sorulsa nasıl cevap verir merak ediyorum" açıklamasını yaptı.
Sempozyumda AIDS'le mücadele konusunda HIV virüsü taşıyan insanların toplumdan dışlanmaması gerektiğini vurgulayan Deniz Akkaya, "Ben 'AIDS virüsü taşıyorum' dersem beni öpmek için sıra bekleyen insanlardan kaçı kalır bilemiyorum ama dostluktan AIDS bulaşmaz" dedi.

Konuşmasında basının da yapması gerekenler olduğu konusuna değinen Deniz Akkaya, bilgisizliğin toplumun her kesiminde olduğunu belirterek, "Sanatçılarımız daha cahil, ilk önce sanatçılara eğitim verilmesi gerekir" diye konuştu.

Akkaya, sempozyum çıkışında basın mensupları ve davetlilere prezervatif dağıttı. Akkaya'nın dağıttığı prezervatifleri alan bir gencin "Bu ne, şeker mi?" diye sorması üzerine Akkaya, "Evet şeker, akşam yersin" diye karşılık verdi.

Sempozyuma katılan Hürriyet Gazetesi yazarı Dr. Gündüz Tezmen ise, sağlık konusunda en önemli silahın bilgi olduğunu ifade ederek, "Bizim toplumumuzun ortalama eğitim düzeyi 3.5 yıldır. Bu nedenle medya toplumu bilgilendirme konusunda en önemli silahtır. Medya AIDS'in bir hastalık olduğunu ve buna yakalanan insanların diğer hasta olan insanlardan bir farklarının olmaması gerektiğini anlatması gerekir" diye konuştu. Tezmen, "Bizim yapmamız gereken, bu hastalığın bulaşma ve korunma yollarını iyi anlatmaktır. Bu da ancak bilinçlendirilen bir toplum tarafından yapılabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön