HABER

Deniz uçağı rağbet görüyor

Sefer sayısı giderek artan ve İstanbul ile Bursa arasını 18 dakikaya indiren deniz uçağı, günde ortalama 150 yolcu taşıyor.

İstanbul - Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım yatırımları zincirinin en önemli halkalarından biri olan ve seferlerine 1 Nisan 2013 tarihinde başlayan deniz uçağı ilgi görüyor. İstanbul'dan gelip, Gemlik terminalinde inen yolcular, Bursa Büyükşehir Belediyesi servisleri ile Bursa kent merkezine getiriliyor.Yine Bursa'dan kalkıp, Haliç'e inen bir yolcu, gerek tramvay gerekse taksi ile kısa sürede İstanbul'un en merkezi noktalarına ulaşabiliyor.

AA muhabirinin Bursa Belediyesi'nden edindiği bilgiye göre, günde 4 uçuşla başlayan deniz uçağı seferleri, 1 Mayıs tarihinden itibaren artırıldı. Halen hafta içi 10, cumartesi ve pazar günleri ise karşılıklı 14 sefere çıkılan deniz uçaklarında, bugüne kadar 6 bin yolcu taşındı. Deniz uçaklarıyla, Türkiye'nin diğer sahil illerine de uçulması planlanıyor.Bursa ve İstanbul arasındaki ekonomik bağların kuvvetli olması nedeniyle, her gün iki kent arasında binlerce kişi yolculuk yapıyor. Özellikle iş görüşmeleri nedeniyle İstanbul'a gitmek için karayolunu tercih eden iş adamları en iyi ihtimalle Bursa'dan 3,5 - 4 saatte İstanbul'a ulaşıyor. Orada görüşmesini yapıp yeniden Bursa'ya dönmesi ise neredeyse tam bir gününü alıyor. Deniz uçağı projesi yollarda geçen bu zamanı en aza indirmek amacıyla ortaya çıktı. Uçakların sahibi olan Seabird firması yaz aylarında Akdeniz ve Ege sahillerinde bu taşımacılığı yapıyordu.

-Deniz uçağına binmenin maliyeti

Genellikle otomobilleri ile Bursa'dan İstanbul'a giden vatandaşlar, Yalova Topçular İskelesi'nden Eskihisar'a geçip, oradan İstanbul'a ulaşıyor. Topçular-Eskihisar arasını feribotla geçen otomobiller için 50 lira ödeniyor. Aynı ücret dönüşte de verildiği için Bursa-İstanbul arasında sadece feribota 100 lira ödeniyor. Bunun yanında Eskihisar'dan İstanbul'a kadar yoğun trafik sıkıntısı, aracın yakıtı gibi masraflar düşünüldüğündü deniz uçağı hem konforlu hem de çok ekonomik oluyor. Deniz uçağı ile bir kişi Bursa'dan İstanbul'un merkezine 100 TL'ye ulaşıyor.-Deniz uçaklarının teknik özellikleriDeniz uçaklarının teknik özellikleri ise şöyle:Uçuş ekibi: 2 PilotKapasite: 19 YolcuUzunluk: 15.77 mKanat uzunluğu: 19.8 mYükseklik: 5.9 mBoş ağırlık: 3,200 kgMaksimum kalkış ağırlığı: 5,670 kgUçuş hızı: 280 km/sUçuş yüksekliği: 8.640 m (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler