Denizaltı battı

Hindistan'da donanmaya ait bir denizaltı, nedeni henüz bilinmeyen bir patlamanın ardından battı.

Denizaltı battı

Patlama anında denizaltıda 18 personelin bulunduğunu belirten Hindistan Savunma Bakanı A. K. Antony, ‘kurtarma çalışmalarında çok sayıda cesede ulaşıldığını' söyledi. Bakan Antony, ölü sayısı hakkında kesin rakam vermedi.

Donanma Sözcüsü Narendra Vispute, 16 yaşındaki Rus yapımı dizel-elektrikli ‘INS Sindhurakshak' denizaltısının bakım ve yenileme çalışmalarının ardından kısa bir süre önce Rusya'dan Hindistan'a döndüğünü belirtti.

Donanma sözcüsü PV Satish ise yangına kısa devre ya da batarya dairesindeki bir sorunun neden olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Aynı denizaltının batarya dairesinde 2010 yılının şubat ayında meydana gelen patlamada bir tayfa hayatını kaybetmişti.

Görgü tanıkları ise önce çok şiddetli bir patlama duyduklarını, daha sonra gökyüzüne yükselen alevler gördüklerini söyledi. Patlamadan yaralı olarak kurtulmayı başaran denizaltı personelinin hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Hindistan'ın 14 dizel denizaltısı bulunuyor. Geçen yıl Rusya'dan 1 milyar Amerikan Doları karşılığında 10 yıllık bir süre için Nerpa nükleer denizaltı kiralayan Hindistan, kendi nükleer denizaltısının inşasını 2 yıl içinde tamamlamayı amaçlıyor.

© Deutsche Welle TürkçeDW/AFP/rtr/dpa/A.A/NH/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler