HABER

Denizden "çöplük" çıktı

Sinop'ta, Toplum Destekli Polislik Şubesi ile Sinop Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen "Mutlu şehir mutlu gelecek" projesi kapsamında gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde su altından aydınlatma direği, soba, sandalye, uçurtma, kaykay, şemsiye, araç lastiği ile çok sayıda cam ve plastik şişe çıkarıldı

SİNOP (AA) - Sinop'ta, deniz polisi ile Sinop Üniversitesi Sualtı Teknolojileri Programı öğrencilerince Karadeniz'de yapılan deniz dibi temizliğinde, su altından çok sayıda çöp çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ile Sinop Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen "Mutlu şehir mutlu gelecek" projesi kapsamında gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde, dalgıçlarca su altından çıkarılan aydınlatma direği, sandalye, soba, uçurtma, kaykay, şemsiye, araç lastiği ile cam ve plastik şişe gibi eşyalar şaşkınlığa yol açtı.

Kıyıya getirilen ve etkinliğe katılan öğrencilere sergilenen çöpler, bir süre sonra belediye ekiplerince alındı.

Etkinliğe katılan öğrenciler, denizden çıkan çöpler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Projede görevli polis memuru Betül Ovalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile deniz kirliliğine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Her iki kurumun dalgıçlarının deniz dibine dalarak var olan çöplerin bir kısmını karaya çıkardıklarını anlatan Ovalı, "Çıkarılan çöpleri öğrenci ve vatandaşlarımıza sergiliyoruz ki bu konuda farkındalık oluşsun." dedi.

Çevrenin temiz tutulmasının önemine işaret eden Ovalı, şunları kaydetti:

"Denizimizi temiz tutmalıyız ki gelecek nesillere temiz bir çevre bırakalım. Deniz dibinden soba, sandalye, uçurtma gibi malzemeler çıkıyor. Toplumun bir kısmı maalesef bu konuda dikkatli değil. Hepimiz el birliğiyle çevremizi temiz tutarsak en azından gelecek nesillere temiz bir dünya bırakabiliriz. Çok zor değil yapmamız gereken, sadece çöplerimizi denize ve çevreye atmayalım."

Sergilenen çöpleri inceleyen öğrenciler de çevrenin kirletilmemesi çağrısında bulundu.

Geri Dön