HABER

Denizli Ramazan İmsakiyesi 2017: Sahur saat kaçta? İşte Denizli imsak vakti

Denizli iftar ve sahur vakitleri belli oldu. On bir ayın sultanı Ramazan ayı bu gece başlıyor. Bugün yatsı namazı sonrasında senenin ilk teravih namazı eda edilecek. Dünyanın 7 harikasından biri olan Pamukkale’yi içinde barındıran şehir olan Denizli’de sahur vakti heyecanla beklenmeye başlandı. Peki Denizli sahur vakti saat kaçta? Denizli’de iftar saati saat kaçta? İşte Denizli Ramazan imsakiyesi 2017…

Denizli Ramazan İmsakiyesi 2017: Sahur saat kaçta? İşte Denizli imsak vakti

Denizli’de ilk sahuru yapacak olmanın heyecanı yaşanıyor. Denizli halkı, 2017 senesinin Ramazan ayının ilk sahuruna hazırlıklarını yaptı ve heyecanla beklemeye başladı. Mübarek Ramazan’ın ilk teravih namazı bu akşam huşu içinde kılındıktan sonra sahur vakti için bekleyiş başlayacak. Peki bugün Denizli’de sahura ne zaman kalkılacak? Denizli iftar vakti saat kaçta? İşte 2017 yılı Denizli Ramazan imsakiyesi…

DENİZLİ RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:
“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

Sahur ne demektir?
Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir.
İftar nedir?
Gün sonunda orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

Ramazan Orucu Kimlere Farzdır?

Büluğa ermiş, aklı başında kadın ve erkek her Müslüman, Ramazanda oruç tutmak bir kulluk borcudur ve farz-ı ayndır. Yolcu ve hasta olanlara da oruç farzdır. Ancak Ramazanda tutmaları mecburi değildir.

Oruç; İslam'ın beş ana temelinden biridir. Ve müslüman, ergin, akıllı ve sağlıklı olan herkese farzdır. Farz olan oruçla, yılda bir kez gelen Ramazan Ayı orucu kastedilir.

Oruç, ibadet kastıyla sahurdan akşama kadar yemeyi, içmeyi, yeme-içme sayılan şeyleri ve cinsel ilişkiyi terketmekle tutulmuş olur.

"Orucun sevabı Allah'tan başka kimsenin takdir edemeyeceği kadar büyüktür." (bk. el-Heytemî', ez-Zevâcir, 1/156.) "Oruçlunun, acıkmaktan doğan ağız kokusu Allah için miskten daha güzeldir." (Mûslim, savm 161.) "Oruç, ateşten koruyan bir kalkandır." (Müslim, savm 162-163.) "Oruçlu, duâsı geri çevrilmeyen üç gruptan biridir." (Beyhakî, Sünen NI/345, Tecrid NI/253. ) "Ramazan orucunu, -dünya ile ilgili faydalardan ötürü değil de- sadece Allah için tutanın geçmiş günahları bağışlanır." (Nesai, siyam 39; Tirmizî, savm 1.) "Özürsüz olarak tutulmayan bir günlük Ramazan orucunun kaçırılan sevabı bütün zaman süresini oruçlu geçirmekle dahi karşılanamaz." (Tirmizî, savm 27. )

Oruç insanın meleklik yönünü güçlendirir ve insanı meleklerden yüce yapar. Hayvanî duygularını köreltir. Nefsinin taşkınlığını önler. Insanı başıboş olmaktan kurtarır, ona Rabbini hatırlatır. Acıktıkça O'nun verdiği ‚ nimetlerin kadrini öğretir. Aç ve muhtaçların halini hatırlatır.

Oruç insana sabrı öğretir. Onu ilâhlaşmaktan ve zorbalıktan kurtarır. Vücudunu dinlendirir, sıhhatini artırır, psikolojisini ve sinirlerini düzeltir. Insana sırf midesi için yaratılmadığını hatırlatır.

Allah: "Oruç benim içindir, onun mükâfatını da ben veririm." (Müslim, savm 163. ) buyurur. Demek ki, diğer yararların hepsi bir yana, oruç, Allah'ın rızasını sağlar. Kur'ân-ı Kerîm'de de orucun farzediliş hikmeti olarak onun insanı takvaya götürdügü zikredilir." (K. Bakara (2) 183)

Denizli Yöresel Yemekleri

Keşkek

Arabaşı

Mısır gömbesi

Leyen böreği

Bazlama

Ispanak çöreği

Kıymalı su böreği

Börülce böreği

Cızlama

Kide

Katmer

Tavuklu börek

Bahar gevreği

Süller pidesi

Zeytinyağlı patlıcan gömme

Zeytinyağlı patlıcan dolması

Zeytinyağlı parmak yaprak sarması

Kuru biber ve patlıcan dolması

Patlıcan kebabı

Patlıcan soğan

Patlıcan kapama

Karnıbaharlı tavukgöğsü

Göveç

İçli köfte

Kıymalı bulgurlu yaprak sarması

Göveçte debitaşı

Börülceli tarhana çorbası

Yoğurtlama

Nohut yemeği

Pancar kavurması

Sucuklu un karıştırması

Macar tarhanası

Sütlü çorba

Tavuk göveç

Meneviş yoğurtlaması

Lahana sarması

Topalak

Kabak aşı

Kaçamak

Siron

Türlü güveç

Yuvalama

Kıymalı soğan böreği

Yoğurtlu köfte

Geri Dön