HABER

"Denktaş'ın gitmesi şart değil"

LEFKOŞA (İHA) - Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, dün Kıbrıs'ta taraflara sunulan revize edilmiş çözüm planıyla ilgili mutabakatın, Kopenhag'da bizzat Rauf Denktaş tarafından imzalanmasının şart olmadığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Cumhurbaşkanı Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in anlaşma belgesini imzalamak üzere Kopenhag Zirvesi sırasında hazır bulunmalarının gerekebilececeğini belirtmiş ve liderlere bu amaçla bir mektup göndermişti.

Ancak Denktaş'ın sağlık sorunlarının devam etmesi ve yeni bir sağlık kontrolü için Ankara'ya gideceğini açıklaması, Cumhurbaşkanı'nın Kopenhag'a gidemeyeceği, bunun anlaşma konusunda engel teşkil edeceği yolunda kaygılara yol açtı.

Bu yöndeki bir soruyu cevaplandıran BM Sözcüsü Fred Eckhard, "Denktaş'ın bizzat Kopenhag'a gitmesinin şart olmadığını, uzlaşma sağlandığı takdirde onun adına görevlendirilen KKTC'li bir temsilcinin belgeyi imzalayabileceğini" ifade etti.

Eckhard, "Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere Annan'ın Kıbrıs çözüm planının revize edilmiş bir kopyasının dağıtılmasının söz konusu olmadığını" da belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön