HABER

Denktaş’ın torunu borçtan hapse atıldı

Rauf Denktaş’ın torunu Can Denktaş 70 bin TL’lik borcunu ödemeyince cezaevine girdi.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın inşaat ve eğlence sektörüyle uğraşan torunu Can Denktaş (35), 70 bin TL’lik borcunu ödemediği gerekçesiyle hapse atıldı. Torununun hapse atıldığını öğrenen babaanne Aydın Denktaş da mesai saatinin sona ermiş olmasına rağmen 70 bin TL’lik borcu Şirketler Mukayitliği’ne ödedi. Ödeme makbuzu hapishaneye ulaşınca, torun Denktaş gece serbest bırakıldı. Rauf Denktaş daha önce “geçinemiyorum” açıklaması yapmıştı. Aydın Denktaş da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan, “kimsesizim” diyerek bakıcı istemişti. Eroğlu da Denktaş ailesine iki bakıcı gönderilmesi talimatı vermişti.

Can Denktaş, Rauf Denktaş’ın 13 torunundan biri. İnşaat işine ve eğlence sektörüne giren Denktaş, Girne’de bir de bar açmıştı. 2005’ten sonra inşaat sektöründe başlayan gerileme Denktaş’ı da etkiledi.
Borçlar birikti, alacaklılar kapıya dayandı. Bunun üzerine Denktaş, mahkemeye verildi. Mahkeme Denktaş’ın borçlarını 18 takside bağladı.
Ayda 10 bin TL taksit ödeyen Denktaş, son dönemlerde ödemelerini aksattı ve 7 taksidini ödeyemedi. Ödemelerinde yaşanan gecikmeler üzerine mahkemeye “Bana bir iki hafta zaman tanıyın” teklifinde bulunan Denktaş’ın teklifi kabul edilmedi.

‘Dedem duymasın’ dedi
Polis iş yerinde gözaltına aldığı Denktaş’ı, Merkezi Cezaevi’ne götürdü. Aydın Denktaş, borcu kendisinin ödemek istediğini bildirdi. Mesai saatinin geçmesi nedeniyle borcu ödemekte sıkıntı çeken Denktaş, KKTC hükümetinden yardım istedi. ‘Ödeme yapıldı’, makbuz kesildi ve Denktaş gece serbest bırakıldı.
Milliyet’e konuşan Denktaş, şunları kaydetti; “Devletin kurucusunun torununa devlet bu muameleyi yapmamalıydı. Cezaevine götürülerek orada uyuşturucu, dolandırıcı ve hırsızlarla bir araya kondum. Benim soyadım Denktaş. Ben bile bu muameleye tâbi tutulursam normal vatandaşın halini varın siz düşünün. Bizi bitirdiler. Devlet bize sahip çıkacağına lafazanlık yapıyor.”
Babaannesi Aydın Denktaş’ın borcu ödediğini anlatan torun Can Denktaş, uzun zamandır tedavi gören dedesi Rauf Denktaş’ın olaydan haberdar olmadığını kaydetti ve “Dedemin olayları duymaması için de çaba harcıyoruz” dedi. Denktaş, babaannesine borcu ödemek için çalışacağını belirtti.

Geri Dön