HABER

Denktaş'tan hükümet programına eleştiri

Denktaş'tan hükümet programına eleştiri

GAZİMAGOSA (İHA) - KKTC kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "İki toplumlu, iki kesimli federasyon; bizi anlaşmalarda devlet ve halk statüsünden, toplum statüsüne indirir" dedi.

KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde bugün başlayan 4. İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu'na katıldı ve Kıbrıs'ta Türkler'in Siyasi Statüsü ve Geleceği konulu bir konuşma yaptı. Denktaş, Kıbrıs Türkü'nün hiçbir zaman, Rum tabiiyetine girmediğini belirterek, Kıbrıs meselesinin çözümü için dimdik durmak, devlete dört elle sarılmak, egemenlik ve bağımsızlıktan hiçbir şekilde taviz vermemek gerektiğini söyledi. Kıbrıs'ta Osmanlı'dan itibaren iki ayrı birim olduğunu ve bunun bugüne kadar korunduğunu söyleyen Denktaş, müdafaa edilen ayrı milli bünyeden hiçbir zaman vazgeçilmemesi gerektiğini aktardı. Rauf Denktaş, yeni hükümetin açıkladığı hükümet programında, Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda yer alan ifadelere ilişkin de eleştirilerde bulundu. Denktaş, hükümet programında iç meselelerle ilgili konularda 'KKTC' ve 'halktan' bahsedildiği halde, Kıbrıs konusunun çözümüne ilişkin konularda 'toplum' kelimesinin kullanılmasının

yanlış olduğunu söyledi.

Denktaş, konuşmasını, "Programın diğer kısımlarında KKTC'nin eğitimi, şusu busu, KKTC'li laflar var. Halk, Türk halkı diye deyimler var. Esas Kıbrıs meselesini halletme noktasına geldiğimizde, 'iki toplumlu, iki kesimli federasyon' diyorlar. Bu, bizi devlet statüsünden, halk statüsünden, anlaşmalarda toplum statüsüne indirir.

Rumlar'a son güne kadar benim, 'Kıbrıs'ta iki halk vardır' dedirtemediğim noktaya getirir. Onlara göre, Kıbrıs'ta tek halk, iki cemaat vardır. Bunu rica ediyoruz, derhal ve süratle değiştirsinler" diye bitirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön