HABER

Deodorant meme kanseri yapıyor mu?

ABD'de yapılan araştırmalarla, deodorantların, kadınlarda meme kanseri riskini artırdığı yönünde bulgulara rastlandı. Özellikle koltukaltı epilasyonu sonrasında deodorant kullanılanlarda kanser riskinin yüksek olduğu iddia edildi.

Deodorant meme kanseri yapıyor mu?

Saygın bir bilim dergisi olan 'New Scientist"te yer alan habere göre, ABD'de meme kanserine yakalanan 400 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, deodorant kullanımı ile bu kanser arasında bir bağ olduğu ortaya atıldı. İddiaya göre, deodorantlar ve 'anti-perspirant'ların içeriğinde bulunan 'para-hydroxybenzoic asit' ve 'parabent' maddesi ile meme kanseri arasında bir ilişki var ve bu maddeler tümörün oluşumuna ortam sağlıyor.

Meme kanserine yakalanan kadınlardaki tümörlerin incelenmesi sonucu, tümörlerde deodorant kalıntılarına rastlandığı belirtiliyor. Deodorant ve antiperspirantlarda bulunan kanserojen maddeler, özellikle koltukaltı epilasyonu sonrasında kullanılınca vücuda nüfuz ediyor ve tümörün oluşmasına neden oluyor. Uzmanlar bu bulgulardan hareketle koltukaltı epilasyonu sonrasında deodorant ve antiperspirant kullanılmaması yönünde kadınları uyarıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler