Deprem kuvvetlice hissedildi

İstanbul AA - Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM), bu akşamki depremin, özellikle Çınarcık, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'un doğusunda kuvvetlice hissedildiğini bildirdi.

UDİM'den yapılan yazılı açıklamada, bu akşam saat 20.53'te aletsel büyüklüğü (yerel-lokal büyüklük ölçme yönetimine göre) 4.8 olan bir deprem meydana geldiği hatırlatılarak, depremin dış merkezinin, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batıya doğru uzantısı olan Kuzey Kolu üzerinde Çınarcık yakınlarında olduğu belirtildi.

Depremin dış merkezinin, Çınarcık ilçesinin yaklaşık 9 kilometre güneybatısında, odak derinliğinin 11 kilometre ve depremin sığ özellikte bir deprem olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Deprem özellikle Çınarcık, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'un doğusunda kuvvetlice hissedilmiştir. Saat 21.33'te büyüklüğü 3.1 olan hafif şiddette bir artçı deprem kaydedilmiştir. Marmara Bölgesi, depremsellik açısından Türkiye'nin en aktif yörelerindendir. Bölgede bu büyüklükteki depremler, yaklaşık 2-3 yıllık periyotlarda farklı kaynaklarda görülebilir ve bu etkinlikler bölgenin doğal aktivitesi olarak nitelendirilebilir. Deprem, can ve mal kaybına neden olabilecek bir büyüklükte değildir. Vatandaşlarımız, bölgenin 1. derece deprem bölgesi olması nedeniyle her zaman depreme karşı tedbirli olmalıdır."